Teatr imienia Hansa Christiana Andersena w Lublinie obchodzi jubileusz 70-lecia. Swoją działalność rozpoczął jako Teatr Lalki i Aktora w 1954 roku. Jednym z elementów obchodów był spektakl “Królowa Śniegu”.
– Teatr to ogromna gama emocji – mówi aktor Teatru Andersena, Łukasz Staniewski. – Ogromna przyjemność sprawia mi patrzenie na rodziców, którzy obserwują reakcje swoich dzieci. Dla rodziców może to być ogromna wartość. Myślę, że warto przyjść, nawet żeby zobaczyć, jakie to jest uczucie.
CZYTAJ: 70 lat Andersena. Lubelski teatr świętuje [ZDJĘCIA]
– Ten teatr pamiętają nasi dziadkowie, znają rodzice i poznają dzieci – mówi dyrektor Teatru im. H.Ch. Andersena, Krzysztof Rzączyński. – Teatr Andersena to przede wszystkim ludzie. Te 70 lat to jest historia wielu, wielu osób, które pracowały na renomę, na poziom artystyczny teatru i jego rozpoznawalność w kraju.
– Teatr Andersena łączy pokolenia – dodaje Krzysztof Rzączyński. – Rodzice prowadzą do teatru dzieci. A często robi to jeszcze kolejne pokolenie, bo dziadkowie mają więcej czasu. Pewnie pamiętają też swój Teatr Andersena z własnego dzieciństwa. Dlatego chcą przyprowadzić dzieci, żeby zobaczyły coś innego, ciekawego, coś w realnym świecie, a nie tylko zapożyczonego wirtualnie.
W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano również spektakl “Nauka pływania” oraz wystawę „Urodziny wyobraźni”.
– Ta wystawa to 70 lat naszej twórczości – mówi kuratorka ekspozycji Agata Sakowicz. – Prezentujemy elementy scenografii, najciekawsze kostiumy, lalki teatralne, zdjęcia z naszego archiwum, nagrania historii mówionej.
Wystawę można oglądać na 2 piętrze w Centrum Spotkania Kultur. W ramach obchodów w niedzielę (08.12) o godzinie 12:30 zaplanowano konferencję “Teatr jutra” w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny.
A obchody jubileuszu rozpoczęło w piątek (06.12) spotkanie na placu po Farze, równo 70 lat od pierwszej premiery na deskach teatru. Uczestnicy mogli nie tylko spotkać na żywo baśniowe postacie i aktorów teatru, ale także wziąć udział w odpaleniu specjalnej instalacji artystycznej „Pałac Królowej Śniegu”, wykonanej przez Jarosława Koziarę.
Szczegóły jubileuszu można znaleźć TUTAJ.
Pierwszy spektakl teatru zatytułowany “Złota kula” wystawiono 6 grudnia 1954 roku .
BoS / opr. ToMa
Fot.