Józef Czechowicz wciąż jest mało rozpoznawalnym poetą, a przecież Czesław Miłosz mówił o nim, że jest księciem poezji – zwracają uwagę twórcy spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” . Premierę w Teatrze Osterwy w Lublinie zaplanowano 30 grudnia.
CZYTAJ: Biografia Czechowicza na deskach teatru. Premiera tuż-tuż!
Reżyser spektaklu, Łukasz Witt-Michałowski, zwrócił uwagę, że Czechowicz wciąż jest mało rozpoznawalnym poetą poza Lubelszczyzną. – Ja sam na przykład pamiętam jakieś fragmenty wierszy z dzieciństwa – które mi utkwiły ze względu na to, że są bardzo muzykalne, ale nie kojarzyłem ich z Czechowiczem. Mamy nieodparte wrażenie, że jest to poeta, z którego garściami czerpali wielcy poezji okresu międzywojnia, jak też poeci i pisarze powojenni – podkreślił
Autorami tekstu dramatu są Jarosław Cymerman i Marcin Wroński. Reżyser przekazał, że w scenariuszu „wykorzystano nurtujące, kontrowersyjne czy niespójne fakty z biografii poety”. – Stąd też tytuł: 20 i 2, bo przyznał się otwarcie w wierszu „Inwokacja” do 22 swoich sobowtórów czy rozmaitych wcieleń – wyjaśnił.
W spektaklu występują dwie główne figury – Józefa i Henryka – które zmagają się ze sobą w tej historii. – Mamy Józefa Czechowicza, który wraca 9 września 1939 r. do Lublina, żeby tu zginąć. I mamy jego sobowtóra – Henryka – który cały czas komentuje tę jego podróż, stara się z nim walczyć i czeka na niego w Lublinie, w zakładzie fryzjerskim, w którym poeta zginął podczas bombardowania miasta – mówił Witt-Michałowski.
Wcielający się w rolę tytułowego bohatera Wojciech Rusin wyjaśnił, że postać Henryka próbuje w ten sposób zadać pytanie widzom: „dlaczego Józef jest znany na Lubelszczyźnie, a poza nią już znacznie mniej”. – A przecież sam Czesław Miłosz mówił o nim mówi, że jest księciem poezji. W spektaklu próbujemy odpowiedzieć na to nurtujące pytanie – zaznaczył aktor.
Według zapowiedzi będzie to spektakl, który wykracza poza granice tradycyjnej biografii scenicznej, łącząc teatr, poezję i muzykę. Integralną częścią przedstawienia będą fragmenty filmowe wyświetlane na wielkim ekranie. Na scenie wraz z aktorami wystąpi Chór Osterwy, dzięki któremu usłyszymy muzyczne adaptacje wierszy Józefa Czechowicza.
Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 roku, w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to „Kamień” (1927), „Ballada z tamtej strony” (1932), „Nic więcej” (1936), „Nuta człowiecza” (1939). Jego „Poemat o mieście Lublinie”, który jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta, powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe.
Poeta zginął podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r., w wieku 36 lat. Niemiecka bomba trafiła w kamienicę, w której był u fryzjera.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. www.teatrosterwy.pl