Za studentami zagranicznymi idą konkretne pieniądze, ale trzeba zaoferować im wysoki poziom nauczania oraz bogatą ofertę spędzania wolnego czasu. W Lublinie o ich potrzebach i przyciąganiu żaków z zagranicy rozmawiali uczestnicy konferencji „Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy” zorganizowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
CZYTAJ: Wieżowiec bez wind. Jak radzą sobie mieszkańcy?
Uczestnicy wydarzenia rozmawiali między innymi o znaczeniu studentów zagranicznych w rozwoju szkolnictwa wyższego. – W minionym roku akademickim studiowało ich w Polsce 105 tysięcy – mówi dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS, profesor Marek Pietraś (na zdj. poniżej z lewej). – Cel na rok 2030 to jest 200 tysięcy studentów zagranicznych. To jest już znaczący udział w takim globalnym rynku edukacyjnym, który oznacza, że jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni jeżeli chodzi o ofertę edukacyjną, wsparcie dla tej oferty w postaci badań naukowych. Dzisiaj proces umiędzynarodowienia warunkuje doskonałość naukową. Nie można sobie wyobrazić jej bez współpracy badawczej i międzynarodowej współpracy badawczej – dodaje.
W Lublinie wskaźnik umiędzynarodowienia jest najwyższy w Polsce i wynosi ponad 15%. W mieście studiuje 57 tysięcy osób, z tego blisko 9 tysięcy to studenci zagraniczni. – Nasze orientacyjne szacunki wskazują, że studenci w województwie lubelskim przynoszą ze sobą około 290 milionów złotych. Mówię tutaj o czesnym za studia, opłatach za mieszkanie, wyżywienie, za książki – zaznacza podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzej Szeptycki (na zdj. poniżej). – To jest dla porównania 8-9% budżetu miasta Lublin, który rocznie wynosi trochę ponad 3 miliardy złotych – dodaje.
Szeptycki zapowiedział, że w tym tygodniu „na rządzie stanie” ustawa, która ma zlikwidować nieprawidłowości w systemie wizowym. Ma ona uszczelnić wydawanie wiz tylko dla osób chcących studiować, a nie tych, które za pośrednictwem uczelni chcą dostać się do strefy Schengen. Prowadzone są także prace nad Krajową Strategią Umiędzynarodowienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dyplomacji naukowej.
LilKa / PaSe / opr. PaW
Fot. PAP/Wojtek Jargiło