Spektakl taneczny “Grek Zorba” w CSK
Reżyser tego spektaklu, Lorca Massine, zabiera nas do małej greckiej wioski. Jego sceniczny bohater Grek Zorba to symbol swobody i wolności, bogactwa wewnętrznego, symbol człowieka, który może być dobry i nie boi się takim być.
Grek Zorba w wykonaniu Sofia Opera Ballet to ponad dwie godziny muzyki i tańca, a jednocześnie opowieść o Amerykaninie, który zakochuje się w pięknej wdowie. Zafascynowany niezwykłym pięknem przyrody, atmosferą i lokalnymi zwyczajami pragnie stać się częścią tej małej greckiej społeczności. Niestety zostaje odrzucony.
Zdaniem krytyków Lorca Massine, który stworzył ponad 50 baletów, uczynił w tym spektaklu taniec symbolem niezniszczalnej swobody i wyzwolenia. Za muzykę odpowiada Mikis Theodorakis.
Spektakl taneczny “Grek Zorba” na podstawie powieści Nikosa Kazantzakisa w poniedziałek, 18 listopada. Początek o godzinie 19:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Fot. materiały Centrum Spotkania Kultur
Monodram “Marzyciel”
Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na monodram – opowieść o człowieku, który chciał zreformować teatr w XX wieku, wprowadzając nowy etos pracy – zespołowej i odpowiedzialnej. Juliusz Osterwa traktował zawód aktora jako misję i niemalże kapłańską posługę w służbie Sztuce i Społeczeństwu.
Osterwie poświęcona jest sztuka wyreżyserowana przez Łukasza Lewandowskiego. Na scenie Daniel Salaman. Próbuje oddać artystyczną wizję Juliusza Osterwy, a także odpowiedzieć na pytania: Czy dzisiaj idee Osterwy są przestarzałe czy nadal zaskakujące i szokujące? Czy Osterwa to szaleniec czy śmiały reformator?
Monodram “Marzyciel” rozpoczyna się w poniedziałek, 17 listopada o 19:00 w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN” przy Grodzkiej 21 w Lublinie.
Fot. „Marzyciel” prace nad monodramem poświęconym Juliuszowi Osterwie
KODY – tradycja i awangarda muzyczna w Lublinie
W Lublinie po raz kolejny rozpoczynają się spotkania miłośników muzyki archaicznej, zapomnianej, która w przestrzeniach miasta przez najbliższe dni będzie łączyć się z dźwiękami współczesnymi. Taka jest idea 16. edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Od 20 do 23 listopada w różnych przestrzeniach miasta spotykają się kompozytorzy muzyki współczesnej, znakomici instrumentaliści, przedstawiciela awangardowego jazzu z muzykami tradycyjnymi i twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne.
Pierwszy koncert w środę, 20 listopada w klasztorze oo. Dominikanów przy Złotej 9. W programie Radical Polish Ansambl – zespół, który zbierając ustne przekazy mieszkańców polskich wsi, poprzez muzykę pokazuje jak złożona, ale i barwna jest kultura ludowa. Koncert rozpoczyna się o godzinie 18:00. Natomiast dwie godziny później w tym samym miejscu Simon-Pierre Bestion wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym La Tempête zaprezentują hymny bizantyjskie i “Całonocne czuwanie” Sergieja Rachmaninowa.
Zaś w czwartek, 21 listopada będzie się można przekonać, co łączy footwork – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej wywodzący się z Chicago – i polską tradycję oberkową. Okazuje się, że wiele. Podobieństw tych dwóch jedynie na pozór odległych dźwięków przez lata szukał Piotra Gwadera, łódzki perkusista. Wspólnie z Darkiem Pietraszewskim, promotorem muzyki niezależnej i kultury kasetowej, zagrają koncert w Sali Widowiskowej Opery Lubelskiej. Jak twierdzą artyści koncert zatytułowany „Daleko w Chicago” to w zamierzeniu wyobrażona muzyczna podróż przez czas i przestrzeń, gdzie polski oberek i chicagowski footwork znajdują wspólny język w dynamicznej, trójkowej rytmice. Początek o 19:00.
Zaś godzinę wcześniej wystąpi Sam Kowalski, czyli solowa odsłona Mateusza Kowalskiego, znanego z wielu składów, współtworzących środowisko polskiej muzyki tradycyjnej i folkowej (Radical Polish Ansambl, Tęgie Chłopy, Strug Kompania, Monodia Polska, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Nicponie).
Z kolei o godzinie 20.00 na scenie pojawi się słoweńskie trio Širom. Jak piszą organizatorzy, zasadę przewodnią ich muzyki tworzy “przeplatanie się różnorodnych podejść muzycznych, narzędzi, historii dźwięków oraz nieskrępowanej muzycznej wyobraźni i rzemiosła”.
Pełny program festiwalu KODY można znaleźć na stronie kody-festiwal.pl.
Fot. archiwum RL
Recital Zbigniewa Zamachowskiego
W Teatrze Osterwy w środę, 20 listopada odbędzie się recital Zbigniewa Zamachowskiego – polskiego aktora i reżysera, ale i piosenkarza. W ostatniej z tych ról wystąpi w Lublinie. To kolejny gość, który zagra koncert w ramach cyklu “Dźwiękospełnia Osterwy”. Podczas recitalu usłyszymy utwory m.in. Agnieszki Osieckiej, Piotra Bukartyka, Stinga, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie towarzyszyć będzie Roman Hudaszek – wybitny kompozytor i pianista
Koncert rozpoczyna się o 19:00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Fot. archiwum RL
21 listopada o godzinie 18.00 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Kryminalne czwartki w Lublinie”, w którym o swojej twórczości i nie tylko opowiadają najwybitniejsi polscy autorzy kryminałów. Tym razem w naszej rozgłośni będzie gościć Maciej Siembieda.
To jeden z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce. Przez trzydzieści lat zajmował się reporterskimi śledztwami historycznymi, za które trzykrotnie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, czyli tzw. „Polskiego Pulitzera”. Na podstawie własnych reportaży tworzy powieści oparte na nieznanych, często zaskakujących zagadkach z przeszłości. Jest autorem pięciu książek z prokuratorem IPN Jakubem Kanią, z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru, szpiegowskiego „Gambitu” oraz powieści „Katharsis” i „Nemezis”.
„Kairos” to brawurowa, wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu, nieprzewidywalna jak… piłka nożna, od której zależało życie (lub śmierć) bohaterów. Głównymi bohaterami książki są Walter i Bernard Pykowie, dwóch braci stryjecznych z Górnego Śląska. Wielka historia zmieni ich w Niemca i Polaka, wielka polityka zrobi z nich komunistę i prawicowca, a wielka miłość do pięknej Macedonki Eleny sprawi, że ostatecznie staną się śmiertelnym wrogami…
Spotkanie będzie streamingowane na www.radio.lublin.pl;profilu Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku, a także na radiowym kanale YouTube.
Fot. RL
Święto filmu w Lublinie
Miłośnicy kinematografii świętują. W piątek, 22 listopada rozpocznie się Lubelski Festiwal Filmowy, wydarzenie organizowane od 18 lat. To zaproszenie twórców i twórczyń z różnych krajów, by wspólnie spróbować zrozumieć złożoność współczesnego świata poprzez duży ekran i prezentowane na nim historie.
Do 30 listopada zaprezentowanych zostanie 151 produkcji z 49 krajów, w tym filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Ponad 80 z nich to seanse premierowe.
Tym, co charakteryzuje Festiwal, są filmy krótkometrażowe. Także w tym roku program jest wypełniony takimi formami. A w programie pokazów specjalnych filmy poświęcone życiu Marka Hłaski – w 90. rocznicę jego urodzin.
Pierwsze piątkowe (22.11) seanse o 17:00 to pokaz krótkich metraży, których autorzy skupili się wokół silnych emocji. Zaś o 20:30 zestaw filmów, w których młodzi bohaterowie i bohaterki konfrontują się z niesprawiedliwością świata.
Filmy są prezentowane w Centrum Kultury w Lublinie. Szczegóły na stronie lff.lublin.pl.
Fot. materiał organizatora
Lublin Jazz Festiwal
Trwa Lublin Jazz Festiwal, a w piątek 22 listopada kolejni artyści na scenie. Festiwal to spotkanie z muzykami, którzy zaskakują niezwykle imponującymi improwizacjami.
W piątek zagrają: trio Sudnik-Gadzało-Michalec, duet DEAE, a gwiazdą wieczoru będzie Czarnoziem. To formacja tworzona przez Dawida Dąbrowskiego (syntezator modularny) i Michała Giżyckiego (klarnet basowy, saksofony). Muzycy kreują własny niezależny język, korzystając z możliwości jakie dają brzmienia elektroniki, muzyki improwizowanej po echa free jazzu i współczesnej muzyki elektroakustycznej. 22 marca tego roku ukazał się ich debiutancki album “Socha”.
Koncert rozpoczyna się o 19:00 w Sali Kameralnej w Piwnicach Centrum Kultury w Lublinie. Szczegóły na stronie: lublinjazz.pl.
Fot. archiwum RL
AB / opr. ToMa
Zdjęcie główne fot. archiwum RL