– Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieć wydłużony urlop macierzyński – zdecydował w środę (27.11) jednomyślnie Sejm, nowelizując Kodeks Pracy. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z nowelizacja wydłużony zostanie urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. W przypadku rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 gramów, będzie to maksymalnie 15 tygodni. Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, wydłużenie będzie wynosić maksymalnie osiem tygodni.
CZYTAJ: „Są bardzo waleczne i mają ogromną wolę życia”. Dzień Wcześniaka w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Zmieni się także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – wyniesie on 100 proc. podstawy zasiłku.
Projekt jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła w listopadzie 2023 r. do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pexels.com