Wystawę poświęconą postaci Emila Korytki można oglądać w Lublinie. To polski patriota i zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Wychował się w rodzinie o tradycjach patriotycznych, wspierającej powstańców listopadowych.
– Jest to bardzo ważna postać dla narodu polskiego i słoweńskiego – mówi kuratorka wystawy, minister pełnomocny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Marzena Ewa Krajewska. – Pomysł tej wystawy był taki, żeby przedstawić Emila Korytkę nie jako postać historyczną z pożółkłych kart podręcznika historii. Chciałam, żeby ta wystawa troszeczkę głębiej przedstawiła tło życia Emila Korytki na wygnaniu w Lublanie, czyli lata 30. XIX wieku. A pomogły mi w tym również jego listy.
Wystawa zorganizowana została w 185. rocznicę śmierci Emila Korytki. Można ją oglądać w lubelskim Ratuszu przy placu Łokietka od 1 do 6 grudnia.
Ekspozycja prezentuje spuściznę Emila Korytki, m.in. korespondencja z rodziną, notatki z podróży po okolicznych regionach wokół Lublany oraz rękopisy, w tym zapisy słoweńskich pieśni obrzędowych i biesiadnych przechowywane w Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie.
KovA / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska