Sąd Okręgowy w Lublinie prawomocnie skazał na więzienie w zawieszeniu i grzywny trzech urzędników i dwóch przedsiębiorców z Białej Podlaskiej. Chodzi o nieprawidłowości związane z przygotowywaniem i prowadzeniem przetargów na inwestycje drogowe.
CZYTAJ: Biała Podlaska: jest wyrok sądu ws. ustawianych przetargów
O wyroku poinformowała w środę (27.11) rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Marta Śmiech. Sprawa sięga kwietnia 2021 r., kiedy Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało urzędników i przedsiębiorców podejrzewanych o ustawianie przetargów na inwestycje drogowe w Urzędzie Miasta Biała Podlaska oraz Urzędzie Gminy Biała Podlaska.
Według śledczych między lutym a lipcem 2020 r. urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych. Faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Pięć osób usłyszało prokuratorskie zarzuty.
W listopadzie 2023 r. wyrok w tej sprawie wydał Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Jak informowały lokalne media, sąd podzielił zarzuty prokuratury dotyczące przyjęcia przez inspektora Urzędu Miasta Białej Podlaskiej od jednego z przedsiębiorców 1000 zł korzyści majątkowej w postaci specjalistycznych prac ziemnych na jego prywatnej działce.
Proces wykazał, że urzędnik przekazywał przedsiębiorcy informacje dotyczące przetargów, kwot przeznaczonych na inwestycje, uzgadniał też z przedsiębiorcami specyfikacje zamówień, wymagania techniczne, konsultował korekty wycen.
Natomiast ówczesny zastępca wójta gminy Biała Podlaska i inspektor Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej mieli prowadzić rozmowy telefoniczne i informować przedsiębiorców o przetargach, w tym kosztorysach inwestorskich i wymaganiach technicznych.
Sąd skazał urzędników i przedsiębiorców na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mają ponadto zapłacić od 30 do 100 tys. zł grzywny. Sąd zakazał ponadto skazanym urzędnikom zajmowania wszelkich stanowisk w organach i instytucjach państwowych i samorządowych na od dwóch do pięciu lat.
Wyrok zaskarżyli obrońcy, którzy kwestionowali zarówno ocenę materiału dowodowego, jak i sprawstwa oskarżonych i wskazywali na błędy w ustaleniach poczynionych przez sąd pierwszej instancji.
Sędzia Śmiech poinformowała, że we wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie uznał apelacje za niezasadne, oddalił je i utrzymał w mocy pięć wyroków skazujących. Wyeliminował jedynie z kwalifikacji prawnej czynu jednego z przedsiębiorców dwa przepisy, które mogły sugerować, że oskarżony nie był sprawcą a tylko nakłaniał i podżegał do przestępstwa. Jak wskazała sędzia, zmiana nie miała wpływu na uznanie winy i sprawstwa oskarżonego.
Wyrok jest prawomocny.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum