21. ognisko wścieklizny stwierdzono w Lubelskiem. Tym razem chorobę wykryto u krowy w powiecie tomaszowskim. Wojewoda lubelski wydał rozporządzanie rozszerzające obszar zagrożony wścieklizną. Na tych terenach obowiązują szczepienia kotów.
Rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie dr Monika Michałowska powiedziała w czwartek PAP, że nowe ognisko wścieklizny stwierdzono w miejscowości Jurów (gm. Jarczów) w powiecie tomaszowskim.
– Stado zostało objęte nadzorem powiatowego lekarza weterynarii w Tomaszowie Lubelskim – przekazała Michałowska. – Decyzję co do tego stada będzie podejmował właśnie powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie. Prawdopodobnie stado zostanie poddane 6-miesięcznej obserwacji w kierunku wścieklizny. Okres inkubacji wścieklizną bydła może trwać nawet kilka miesięcy. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć takiej możliwości, że do zakażenia doszło np. jeszcze latem. Z uwagi na fakt, że bydło było utrzymywane w systemie pastwiskowym, prawdopodobnie doszło do ugryzienia tej chorej sztuki przez jakieś chore zwierzę, być może dzikie.
Chorobę wykryto u krowy, która była w stadzie bydła liczącym 50 sztuk. Stado to było utrzymywane na pastwisku ogrodzonym pastuchem elektrycznym. – U jednej z krów z tego stada wystąpiły objawy choroby, m.in. ślinotok, długotrwale przeciągłe ryczenie, agresywne zachowanie. Zwierzę szybko padło. Badania pobranego materiału potwierdziły wystąpienie wścieklizny u tego zwierzęcia – poinformowała Michałowska.
Wścieklizna u bydła zdarza się bardzo rzadko. Michałowska powiedziała, że w okresie ostatnich 15 lat na Lubelszczyźnie nie było takiego przypadku. Na wściekliznę najbardziej narażone są zwierzęta mięsożerne, ale choroba występować może u wszystkich zwierząt stałocieplnych.
CZYTAJ: Wścieklizna u domowego psa. Kolejne ognisko groźnej choroby
To 21. ognisko wścieklizny stwierdzone w województwie lubelskim w tym roku, z czego większość w październiku (siedem ognisk) i w listopadzie (10 ognisk). Chorobę wykryto u różnych zwierząt, głównie u lisów, ale też u kotów i jenotów, w różnych miejscowościach południowowschodniej części województwa.
Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski – po ostatnio wykrytych ogniskach choroby – wydał rozporządzenie rozszerzające obszary zagrożone wścieklizną w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim, krasnostawskim i biłgorajskim.
Na wyznaczonych obszarach, zgodnie z rozporządzeniem, obowiązuje szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia.
W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje w miejscach, gdzie została stwierdzona wścieklizna i wyznaczono obszar zagrożony. Weterynarze zalecają jednak, aby niezależnie od tego szczepić koty, zwłaszcza te, które wychodzą na zewnątrz.
Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę, kontaktu z jego śliną. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.
PAP / PaSe / opr. WM
Fot. pixabay.com