“Zainspirowani. Polski komiks i jego źródła” to tytuł wystawy prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Na ekspozycji można poznać historię komiksu i jego twórców od XIX-wiecznych wzorców niemieckojęzycznych, poprzez przedwojenne skandynawskie i amerykańskie komiksy prasowe, aż po dzisiejszą fascynację komiksem superbohaterskim i mangą.
– Na wystawie przedstawiamy oryginalne komiksy z XX wieku – mówi kolekcjoner sztuki komiksu, Wojciech Jama. – Jakość tych wydań jest typowo PRL-owska. Kiepski papier, czasami błędy w druku. Można to zobaczyć szczególnie na okładce “Przygód dobrego wojaka Szwejka”, gdzie mamy przesunięcie kolorów. Błąd drukarski, ale w PRL-u sporo takich błędów się trafiało.
– Ta wystawa to zbiór dzieł najlepszych twórców komiksu – mówi kurator wystawy, Artur Wabik. – Finałem naszej wystawy jest duży ekspozytor zbiorczy, w którym znajdziemy ponad sto albumów polskich twórców wydanych na różnych rynkach zagranicznych. Są komiksy w językach angielskim, francuskim i niemieckim, ale również w bardziej egzotycznych, takich jak japoński, koreański czy laotański.
CZYTAJ: Piękno w różnorodności. Najlepsze zdjęcia Towarzystwa na wystawie
Wystawa dostępna jest w Galerii Wystaw Czasowych CSK w Lublinie do końca stycznia.
BoS / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska