Od 1 stycznia 2025 roku list polecony z urzędu będzie można otrzymać na skrzynkę mailową. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi usługę e-doręczeń.
“Wygodne i dobre rozwiązanie”
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że jedną z głównych zalet usługi e-doręczeń będzie możliwość prowadzenia korespondencji elektronicznej z większością urzędów, firm czy zawodów zaufania publicznego. Dokumenty będzie można wysyłać i odbierać elektronicznie o każdej porze dnia.
– To wygodna i elastyczna forma komunikacji z urzędem – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Dariusz Standerski. – Będziemy mogli otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe przez e-doręczenia już od 1 stycznia 2025 roku, nie wychodząc z domu. To jest wygodne i dobre rozwiązanie dla nas wszystkich.
CZYTAJ: “Latający samochód” jak z science fiction. Stworzył go Polak [ZDJĘCIA]
– Jest to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru – wskazuje rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Joanna Trzaska-Wieczorek. – Ta usługa docelowo ma zastąpić awizo, bo dzięki niej można wysyłać i odbierać dokumenty przesyłane drogą elektroniczną. Co ważne, z formalnym potwierdzeniem nadania i odbioru. E-doręczenia mają zatem równoważną moc prawną, jak dotychczasowe znane nam przesyłki polecone i mogą być wykorzystywane w każdym procesie administracyjnym czy sądowym.
Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, będzie to usługa hybrydowa. Osoby, które nie mają adresu do e-doręczeń, będą otrzymywać klasyczne listy polecone. Urząd będzie wysyłać dokument elektroniczny, który będzie trafiał na pocztę. Tam będzie automatycznie drukowany i wysyłany do adresata.
Co uważają mieszkańcy?
Zdania mieszkańców Lublina na ten temat są podzielone.
– Uważam, że to może być fajne ułatwienie dla ludzi, którzy zachowują taki cyfrowy dobrostan, mają uporządkowaną swoją pocztę. Aczkolwiek myślę, że świadomość cyfrowa w naszym społeczeństwie nie jest zbyt duża i większość osób nawet nie będzie wiedziało, że otrzymało taką wiadomość – mówi jeden z mieszkańców. – Świetnie. Jeśli ma się dostęp do internetu, to jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, chore czy niepełnosprawne. Jest to fantastyczny sposób. Bardzo ułatwia życie i możliwość odbioru korespondencji – uważa kolejna mieszkanka.
Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorstwa i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-doręczeń. Obywatele będą mogli założyć skrzynkę do e-doręczeń m.in. w aplikacji mObywatel lub na stronie edoreczenia.gov.pl.
Dokładną instrukcję, jak założyć adres i skrzynkę do e-doręczeń, można znaleźć na stronie www.gov.pl.
InYa / opr. WM
Fot. pixabay.com