– Zanim za kilka miesięcy rozśpiewają się ptaki, posłuchajmy… opowieści o nich. „Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze” to książka o relacji między ludźmi i ptakami. Ukazała się w nakładem wydawnictwa Universitas. „Publikacja powstała w wyniku współpracy ornitologów i humanistów, którzy podjęli próbę wypracowania wspólnego języka opisu, spoglądając na ptaki z różnych, doskonale uzupełniających się perspektyw i dziedzin naukowych. Takie interdyscyplinarne spojrzenie zdaje się być ważne, szczególnie dziś – w dobie rosnącego zainteresowania ptakami, jak i wyzwań związanych ze zmianami środowiska. Kwiczoły u Białoszewskiego, jaskółki u Miłobędzkiej, drozdy i sroki u Miłosza, kosy u nowofalowców, sowy w świecie Harry’ego Pottera i „Miasteczku Twin Peaks” Lyncha oraz mewy w „Ptakach” Hitchcocka. Autorzy tropią ptasie ślady zarówno w tekstach literackich, filmach, języku, historii, jak i codzienności, przyglądając się uważnie relacjom ludzko-ptasim i ptasio-ludzkim” czytamy na stronie UMCS.
Redaktorami książki (za znakomitymi ilustracjami Justyny Kierat) są m.in. dwaj naukowcy z UMCS: dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Wydział Biologii i Biotechnologii) i dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS (Wydział Filologiczny). Wrócimy do rozmowy z nimi.
Nakładem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” ukazał się pierwszy z serii Zeszytów Fotograficznych. Jest poświęcony Edwardowi Hartwigowi. Serią opiekują się Joanna Zętar i Patryk Pawłowski, a nosi ona tytuł FOTOPLASIKON. Porozmawiamy o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca po raz 28. odbędą się w Lublinie. Organizator Lubelski Teatr Tańca chce w tym roku rozpocząć rozmowy o zmianach, jakie mogłyby zajść w formule wydarzenia. Ale przede wszystkim Ryszard Kalinowski zaprosi na tegoroczną edycję, której gwiazdą będzie występujący po raz pierwszy w Polsce, znakomity holenderski zespół Introdans.
„Małżeństwa, domy i trzecia płeć świata” pod takim hasłem odbyło się na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie spotkanie z antropologiem, Waldemarem Kuligowskim. Ile płci ma świat, kim może być drugi mąż czwartej żony i czy można zbudować dom z roślin, dźwięków albo z marzeń? Dlaczego wydaje nam się, że świat jest taki, jak nam się wydaje? W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy kolejne fragmenty tego spotkania.
Kilka dni temu minęła setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Wrócimy do wieczoru w Teatrze Starym, podczas którego z autorem biografii poety, Andrzejem Franaszkiem rozmawiał Łukasz Drewniak. Po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza krakowski krytyk literacki Andrzej Franaszek spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji.
Na zdjęciu: Joanna Zętar i Patryk Pawłowski, fot. Grażyna Lutosławska