Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich, którego powstanie zapowiedziały niedawno Fundacja Książąt Lubomirskich i Politechnika Lubelska będzie funkcjonowało pod nazwą Wirtualna Kolekcja Sztuki. Decyzja zapadła po tym, jak Zakład Narodowy imienia Ossolińskich we Wrocławiu wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że nie ma nic wspólnego z projektem i wezwał do zaprzestania posługiwania się pierwotnie wymyśloną nazwą.
– Wyszyły tutaj pewne perturbacje – mówi rektor Politechniki Lubelskiej profesor Zbigniew Pater. – To są spory w rodzinie Lubomirskich, w których my nie chcemy uczestniczyć, dlatego też w przyszłości będziemy się posługiwać nazwą Wirtualna Kolekcja Sztuki. Natomiast chodzi o to, żeby digitalizować dobra kultury znajdujące się w ręku rodu Lubomirskich. I z jednej strony, żeby były one powszechnie dostępne później w Internecie, ale z drugiej strony chcemy stworzyć też takie kapsuły, które mogłyby trafiać do różnych zakątków Polski. W takiej kapsule można by było poczuć się jak w tym miejscu w danej epoce.
CZYTAJ: Kontrowersje wokół wirtualnego muzeum. Ossolineum wydało oświadczenie
W kapsułach będą odpowiednie pomieszczenia, w których znajdą się meble, dzieła sztuki, muzyka z epoki, a nawet mogą pojawić się zapachy. Politechnika Lubelska, chce, żeby było to Muzeum 4D.
CZYTAJ: Ponad 10 tysięcy eksponatów. Powstaje Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich [ZDJĘCIA]
Profesor Pater nie chce ograniczać pomysłu wyłącznie do jednego rodu. Jest otwarty na inne propozycje i rozszerzenie działalności.
EwKa / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski