Biznesmen Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad poszukiwany jest czerwoną notą Interpolu. Komórka prawna w sekretariacie Interpolu zakończyła ocenę wniosków o publikacje czerwonych not za Szopą oraz byłym szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałem K. – dowiedziała się PAP w Komendzie Głównej Policji.
CZYTAJ: Sąd nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla biznesmena Pawła Szopy
O publikacji czerwonych not Interpolu poinformowała w czwartek (10.10) rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak, która przekazała, że obecnie poszukiwania w bazie Interpolu są już widoczne i aktywne. – O powyższym poinformowano właściwe jednostki poszukujące oraz organy sądowo-prokuratorskie – dodała Nowak.
Na początku września wniosek o międzynarodowy list gończy za Pawłem Szopą przesłała prokuratura.
CZYTAJ: Twórca Red is Bad z europejskim nakazem aresztowania
W połowie 2023 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajęli się gigantycznymi przelewami z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) do spółek prywatnych, m.in. na konto Pawła Szopy, twórcy marki odzieży patriotycznej Red is Bad. Miał on dostarczyć agregaty prądotwórcze na Ukrainę zmagającą się z rosyjską agresją. Miał kupować je w Chinach za 69 milionów złotych, a sprzedać je RARS za 350 milionów. Resztę miał zatrzymać dla siebie.
Według funkcjonariuszy CBA, w RARS wypracowano system wyprowadzania pieniędzy. Kontrakty zawierano z pominięciem prawa zamówień publicznych, czyli bez przetargów. Paweł Szopa miał zarobić także na dostarczeniu RARS także instalacji do uzdatniania wody pitnej w Ukrainie i maseczek FFP3.
Justyna G, była dyrektorka zakupów, która w lipcu 2024 roku poszła ze śledczymi na współpracę, mówiła podczas przesłuchania, że były prezes RARS Michał K. pisał na kartce nazwę firmy, nazwisko, decyzję, potem ją pokazywał kobiecie i wkładał kartkę do niszczarki. Na kartkach były wypisane zwykle nazwisko Pawła Szopy, jego wspólnika Dominika B., oraz ich firm Seltet i Stopro. Te firmy miały wygrywać pseudoprzetargi.
23 sierpnia 2024 roku sąd odrzuca wniosek o tymczasowy areszt dla Pawła Szopy, twórcy marki Red is Bad. Mężczyzna jest wówczas za granicą i deklaruje, że wróci gdy otrzyma list żelazny, czyli możliwość zeznawania z wolnej stopy.
2 września 2024 Sąd Okręgowy w Katowicach rozpatrzył zażalenie prokuratury i wyraził jednak zgodę na tymczasowe aresztowanie Pawła Szopy na 3 miesiące. Prokuratura wystawiła za nim list gończy, obowiązujący na razie na terenie Polski, potem rozszerza na Europejski Nakaz Aresztowania.
Prokuratura chce postawić Pawłowi Szopie zarzut między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. Polska Policja