W Lublinie trwają obchody 80. rocznicy powstania Państwowego Muzeum na Majdanku. W ramach obchodów zorganizowano konferencję pod hasłem „Przeszłość w Muzeach – Muzea w Przyszłości”. Główny temat to ewolucja muzeum.
Zdaniem dyrektorki Narodowego Instytutu Muzeów dr Pauliny Florjanowicz, nie należy przeceniać w muzeach znaczenia nowych technologii.
– Muzea to są przede wszystkim obiekty, które opowiadają historię i ludzie, którzy pokazują jak tę historię dzięki tym obiektom opowiedzieć. Zdecydowanie ta autentyczność była i jest w muzeach najważniejsza. Oczywiście owe technologie mogą wspomagać ten przekaz, są wykorzystywane. Natomiast nie przeceniałabym ich roli. To zawsze jest tło, dodatek, wspomaganie. Mamy coraz nowsze rozwiązania, immersyjne, 3D, sensoryczne, sztuczną inteligencję. Tutaj pole wydaje się nieograniczone, ale podkreślam, że najważniejszy w muzeum jest obiekt.
CZYTAJ: Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi 80-lecie działalności. Uroczysta gala w Lublinie [ZDJĘCIA]
Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone jesienią 1944 roku. To najstarsza na świecie instytucja upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Muzeum to także miejsce pamięci ofiar Holocaustu. Poza niemieckim obozem zagłady w Lublinie muzeum sprawuje pieczę nad pozostałościami innych niemieckich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
LilKa / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski