Rola diety przeciwzapalnej i mikrobiomu jelit w leczeniu endometriozy to jedne z głównych tematów II Forum Endometriozy, które odbywa się w Lublinie.
– Za późno trafiłam do kliniki w Lublinie, a dla kobiet chorujących na endometriozę takie spotkania są bardzo ważne, by na co dzień radzić sobie z chorobą – mówi jedna z uczestniczek. – Jest bardzo dużo kompetentnych lekarzy. Teraz jest mowa o diecie przeciwzapalnej. To też jest bardzo ważne.
– Codzienna dawka imbiru, curry, kurkumy, kuminu, do tego zdrowy błonnik, warzywa, naturalna żywność probiotyczna – wymienia dietetyk kliniczny Dorota Olanin. – Mamy skuteczne probiotykoterapie, które modulują nasz mikrobiom i są w stanie przynieść naprawdę bardzo dobre efekty.
– Endometrioza jest chorobą nieuleczalną, przewlekłą – zaznacza Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji “Pokonać Endometriozę”. – Może powodować bardzo duże dolegliwości. Endometrioza występuje w różnych miejscach w ciele kobiety. Ona nie jest skumulowana tylko w miednicy mniejszej, ale może również opanować przeponę, bark, może być w płucach, może być w mózgu.
– Miałam dosyć bolesne miesiączki. Ketonal czy ibuprofen pomagał, ale trzeba było zgłosić się wcześniej – mówi jedna z uczestniczek. – Trzeba było głośno mówić o tym, że potrzebuję dalszej diagnozy, że nie chcę więcej cierpieć podczas miesiączek.
Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane. Nie można jej wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy m.in. przez farmakoterapię.
Forum odbywa się 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką przy al. Racławickich. Dziś warsztaty i rozmowy z pacjentkami. Jutro drugi dzień wydarzenia – kursy dla lekarzy.
RyK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska