Edward Hartwig to jeden z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Fotografował pejzaże, teatr, architekturę i sport. Eksperymentował z różnymi technikami i barwą, poszukując nowych środków wyrazu i sposobów kształtowania obrazu fotograficznego.
Publikacja “Edward Hartwig” wydana w ramach serii “Fotoplastykon lubelski” prezentuje wybór fotografii wykonanych przez Edwarda Hartwiga w Lublinie.
CZYTAJ: Od tęczy po zorzę polarną. Polowanie na światło zakończone wystawą
Zdjęcia pochodzą z Archiwum Edwarda Hartwiga zdeponowanego w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN”. Przedstawiają zdjęcia miasta wykonane od okresu dwudziestolecia międzywojennego do lat 70. XX wieku.
Więcej o publikacji opowiada Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”: – Chcieliśmy w tym roku pokazać fragment twórczości Edwarda Hartwiga, zamykając go w formę publikacji. To zeszyt fotograficzny – pierwszy taki zeszyt w serii “Fotoplastykon lubelski”. To seria, która tytułem nawiązuje do fotoplastykonów, które znajdują się we wnętrzu Bramy Grodzkiej. A dlaczego Edward Hartwig. Przede wszystkim dlatego że od 2004 roku w naszym depozycie znajduje się jego archiwum. W tej chwili jesteśmy w posiadaniu ponad 3 tysięcy klatek negatywów wykonanych przez Edwarda Hartwiga w Lublinie od lat 20. do lat 70. XX wieku.
Publikacja została wydana z okazji 115. rocznicy urodzin Edwarda Hartwiga. Można ją nabyć w Centrum Informacji Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”.
ZuS / opr. ToMa
Fot. P. Pawłowski/Brama Grodzka (Grodzka Gate)