Mieszkańcy dzielnicy Czuby w Lublinie protestują przeciwko budowie nowej drogi. W wąwozie przy Starym Gaju może powstać nawet czteropasmówka.
– Wcześniej w tym miejscu planowana była budowa drogi ekspresowej, jednak obniżyliśmy klasę i teraz powstanie droga zbiorcza – mówi z-ca dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin Bogumił Postawski. – Plan miejscowy nie określa dokładnie projektu budowalnego drogi, to jest dopiero projekt urbanistyczny. Natomiast projekt planistyczny określa korytarz o funkcji komunikacyjnej. Chodzi nam o to, żeby taka droga przede wszystkim służyła komunikacji zbiorowej, publicznej, czyli też musi mieć większe parametry, czyli na zatoki przystankowe. Głównie chodzi o obsługę osiedli.
Można przewidzieć, że będzie to dwupasmowa czy czteropasmowa droga?
– Zależy jak będzie projektowana. Jeśli na przykład będą wyodrębnione bus pasy, to będziemy mieć w jednym kierunku dwa pasy, natomiast na szczegóły nie jestem w stanie w tej chwili odpowiedzieć, bo nie jest to projekt budowy drogi – dodaje Postawski.
– Dzisiaj będę składać wniosek o przeciwstawienie się temu. Mieszkam przy samym wąwozie. Już nam zrobili dworzec Lublin – Zachód i to wystarczy – mówią mieszkanki dzielnicy Czuby. – Poza tym to jest niszczenie zieleni. Zamieszkaliśmy tutaj, bo jest las, a nie szosa. Nie chcemy żadnej drogi, chcemy, żeby las został. Jest świeże powietrze, miejsce do wypoczynku dla tutejszych mieszkańców. Stawiając drogę będzie pełno smrodu. To powietrze zostanie nam zabrane. Wycinka lasu przez miasto – to jest coś okropnego. Zabierają zieleń – to jest nie do pomyślenia, co wyczyniają.
“To jest jedna z najlepszych dzielnic w Lublinie”
Wybór miejsca do mieszkania było spowodowane tym, że tu jest zieleń? – Tak, jest z dzieckiem gdzie pójść na spacer. To jest jedna z najlepszych dzielnic w Lublinie. Robienie drogi w lesie i niszczenie tak pięknej przyrody, to jest bezsens. Nie wiem kto na to wyraził zgodę. Obwodnica obwodnicą, aczkolwiek jeśli puścimy tutaj teraz ruch, to moim zdaniem będzie to dużo bardziej niebezpieczne niż do tej pory. Mieszkam tu ze 12 lat – dodają mieszkanki.
Mieszkańców martwią dwie rzeczy – przede wszystkim wycinka Starego Gaju i szum, który spowoduje droga.
– Z tego co wiem, to trasa nie idzie przez Stary Gaj. Tam jest zalesiony fragment. To jest krótki odcinek około 50-100 metrów, który dochodzi do tej trasy, ale tam nie ma dużo drzew. Głównie to są tereny łąkowe, zakrzewione, natomiast wysokiej roślinności tam w większości nie ma. Rozwiązania, które będą zastosowane przy budowie drogi, muszą uwzględniać właśnie standard akustyczny i tu szczegóły będą bardzo ważne. Rzecz to w etapie projektowania, żeby wszystkie elementy, które mieszkańcy wnoszą, były analizowane i uwzględniane przez projektantów, inżynierów budownictwa drogowego, np. jakieś odpowiednie projektowanie roślinności średniej, gęstej, ekrany akustyczne, obniżenia punktowe trasy w stosunku do terenu. Różne są możliwości – dopowiada z-ca dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin.
Niektórzy mieszkańcy są za budową drogi
– Jak najbardziej tak, zwłaszcza, że jest to zrobione połączenie kolejowe, które jest kompletnie odcięte od reszty komunikacji miejskiej. Ja jestem za budową – mówi lublinianka. – Jest to połączenie, które skomunikuje linie kolejową z resztą miasta. Nie będzie potrzeby podróżowania aż na dworzec. Skróci czas podróży, poprawi komfort pasażerów.
Inni mieszkańcy protestują, bo zostanie wycięty las. – Gdybyśmy w ten sposób podchodzili do wszystkich inwestycji drogowych, to byśmy chodzili po drewnianych kładkach. – dodaje mieszkanka.
Głosy są podzielone
– Każdy ma prawo protestować, złożyć swoje opinie i wnioski. Na dyskusjach wsłuchiwaliśmy się w głosy mieszkańców. Przeważały najczęściej głosy mieszkańców bezpośrednio mieszkających w blokach w południowym pasie zabudowy, ale i nie tylko, bo są też inne głosy, które są wyrażane w pismach do prezydenta i urzędu, że ta trasa jest potrzebna, że te korki, które są na Jana Pawła, są zbyt męczące i podzielają konieczność budowy tej drogi – podkreśla Bogumił Postawski.
Mieszkańcy mogą składać uwagi do Projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II w rejonie wąwozu wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju. Wnioski można składać na piśmie lub drogą elektroniczną na planowanie@lublin.eu. Można to zrobić do 17 października.
InYa / opr. AKos
Fot. archiwum RL