O tym, jak ważne są treningi pamięci mogą przekonać się starsi mieszkańcy Białej Podlaskiej. W mieście rozpoczął się projekt skierowany do seniorów, który ma na celu usprawnienie ich procesów myślowych. Organizowana przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem.
Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białej Podlaskiej Maria Skonieczna podkreśla, że projekt powstał po konsultacjach z seniorami. – Jeżeli podejmujemy jakieś działania społeczne adresowane do seniorów, to pytamy jakie są ich oczekiwania. Są pytania o zdrowiu, żeby pamięć starczyła jak najdłużej. Opowiadali nam swoje bolesne doświadczenia, że poszli nie w tym kierunku, gdzie zamierzali, że ciągle chodzą i szukają drobnych rzeczy, które gdzieś zostawili. Są i trudniejsze przypadki. Postanowiliśmy, że oprócz działań, które prowadziliśmy, trzeba się jeszcze zająć ćwiczeniami wzmacniającymi umysł.
CZYTAJ: Aktywni seniorzy rozpoczęli rok akademicki
O tym, jak ważna jest dbałość o procesy myślowe i usprawnianie pamięci mówił podczas konferencji inaugurującej projekt wybitny chirurg, prof. Krzysztof Bielecki. – Neurony, które składają się na centralny układ nerwowy, tzn. na mózg i rdzeń kręgowy, niestety nie regenerują się. Raz zniszczone, nie odtwarzają się. Ale jeżeli my ich nie używamy, to zgodnie z zasadą, że każdy narząd nieużywany powoli zanika, traci swoją funkcję. Dlatego im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy być aktywni jeśli chodzi o procesy myślowe. W związku z tym w trakcie swojego wystąpienia zachęcałem wszystkich nie tylko do odżywiania dietetycznego, nie tylko do codziennych spacerów – trzeba również ćwiczyć głowę. Takie proste rzeczy, jak na przykład gra w karty – zwiększa aktywność centralnego układu nerwowego o 15 procent. Jeżeli do tego dołączymy czytanie książek, pójście do kina, teatru, to zmusza nas do myślenia.
– My koncentrujemy się na tym, aby starzeć się wolniej – mówi prowadząca zajęcia dla seniorów z zakresu usprawniania pamięci i procesów myślowych Anna Leszczyńska. – Ćwiczenia te związane są z językiem, a więc z przezwyciężaniem trudności takiego zrozumiałego biegłego mówienia. To nie jest takie łatwe w starszym wieku. Następnie są to ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, uczenie się też nowych rzeczy, które zmuszają nasz mózg do wytwarzania nowych połączeń nerwowych. Część ćwiczeń dotyczy budowania skojarzeń, ponieważ bazując na wiedzy, na doświadczeniu i budując skojarzenia możemy zapamiętywać nawet bardzo trudne nowe rzeczy.
CZYTAJ: Jedna z kilku w Polsce. Szkoła z Lubelskiego stawia na sztuczną inteligencję [ZDJĘCIA]
– Rozwiązuję krzyżówki, dużo czytam, rozmawiam z ludźmi – mówią seniorzy. – Zapominam – nazwiska mi uciekają, ale jak się ma 80 lat, to mogą uciekać. Cokolwiek, żeby tylko myśleć, myśleć i cały czas coś rozważać, i jest ok. Ostatnio nie zamknęłam drzwi na całą noc. A to zapomniałam, że coś na gazu zostawiłam. Taki projekt dla starszych ludzi jest potrzebny.
– Ten program budujemy tak, żeby wyposażyć seniorów w umiejętności analityczne, czyli: koncentracja uwagi, niezapominanie o przestrogach. Zresztą seniorzy mówią, że mają takie telefony, że dzwonią albo przysyłają mejle – mówi Maria Skonieczna. – I to jest jedyny sposób, który pozwala na wyłudzenie danych naszych wrażliwych. Chodzi o to, żeby o tym pamiętali i żeby ewentualnie ciągle się doskonalili, poznawali nowe rzeczy, bo tylko nowe rzeczy pozwolą, żebyśmy w dobrej kondycji dożyli tych przysłowiowych stu lat.
Projekt skierowany do seniorów obejmuje też wykłady neurologa, a także indywidualne konsultacje z psychologiem.
Zajęcia dla seniorów organizowane są raz w miesiącu w dwóch grupach po ok. 20 osób. Dziś odbyły się pierwsze zajęcia. Uczestniczyły w nich osoby z niepełnosprawnościami. Osoby zainteresowane projektem mogą się jeszcze zgłaszać. Inicjatywa potrwa do końca roku.
CZYTAJ: Nobel z chemii dla Davida Bakera, Damisa Hassabisa i Johna Jumpera za badania nad strukturą białek
MaT/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com