Festiwal Trzech Kultur rozpoczyna się we Włodawie. Od dziś do niedzieli (22.09) uczestnicy imprezy będą uczestniczyć w wielu wydarzeniach skupionych wokół dziedzictwa kulturowego dawnych mieszkańców Włodawy.
– Ideą naszego festiwalu jest ukazanie wielokulturowości Włodawy – informuje, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego Anita Lewczuk vel Leoniuk. – Ukazanie historii Włodawy, którą tworzyli wyznawcy trzech religii: Żydzi, wyznawcy prawosławia i ludność katolicka. Chcemy pokazywać i promować ich zgodne współdziałanie w duchu ekumenizmu, tolerancji.
CZYTAJ: Konfrontacje Teatralne pod hasłem „Powrotów”
Odkrywanie śladów wielokulturowości terenów wschodniej Polski jest fascynujące, stąd i ten ważny edukacyjny aspekt festiwalu.
– Przecież to jest tak ciekawy region dla etnografów i właśnie języki tego pogranicza, ludność, która kiedyś mówiła w tych różnych językach – na tym też się skupiamy. Tam, gdzie jest tolerancja, ekumenizm, otwartość, tam będzie dobrze każdemu – dodaje Anita Lewczuk vel Leoniuk.
Oferta festiwalowa jest bardzo bogata. Oprócz koncertów m.in. wystawy, spotkania, spektakle i wernisaże.
Dzisiejsze wydarzenia organizatorzy poświęcili Krystynie Krahelskiej, poetce i żołnierce AK, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Krahelska przez dwa wojenne lata była pielęgniarką we włodawskim szpitalu.
O 17:00 w zespole synagogalnym wernisaż wystawy „Krahelska – Syrena z Polesia”. O 19:00 rozpocznie się koncert „Obudzić zamilkły czas – Krahelska/Świerszczyńska/Gershwin/Arjen/Szpilman”.
Program festiwalu w załączniku poniżej.
MMaj / opr. WM
Fot. materiał organizatora
Pliki:Program festiwalu