O terenach przygranicznych i wiejskim krajobrazie będzie rozmawia w Lublinie blisko 100 naukowców z całego świata. Wśród nich między innymi; badacze z USA, Hiszpanii czy Japonii. Debata będzie okazją do wymiany doświadczeń czy najnowszych wyników badań.
CZYTAJ: Naukowcy nie tylko z Europy w Lublinie. Prestiżowe wydarzenie wróciło do Polski po prawie 50 latach
– Zaprezentujemy tereny naszego Roztocza – mówi współorganizatorka konferencji prof. Ewa Skowronek z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. – To jest bardzo ważny aspekt naszego dziedzictwa. Jeżeli dzisiaj tego tematu nie poruszmy, za chwile te elementy przestaną być zrozumiałe dla społeczności. Zawierają one swoją symbolikę. Pokazują nam jak wyglądała nasza przeszłość i pozwalają nam wyciągać wnioski, co robić dalej, a przecież mamy czasy bardzo niestabilne, zwłaszcza kiedy mówimy tutaj o np. pograniczu z Ukrainą.
W konferencji biorą też udział przedstawiciele wielu instytucji międzynarodowych w tym między innymi: UNESCO.
Konferencja dziś (09.09) odbywa się w Auli A 108 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS przy ul. Głębokiej w Lublinie. Dyskusje zaplanowano do ok godziny 18.00.
Szczegółowy program na stronie pecsrl2024.umcs.pl. Hasło konferencji „Borderscapes – Past and Future” odnosi się do złożonych i dynamicznych procesów społecznych, kulturowych, politycznych i gospodarczych zachodzących w krajobrazach regionów przygranicznych. Jest to temat szczególnie aktualny i ważny w nawiązaniu do współczesnej sytuacji geopolitycznej.
Partnerem konferencji jest województwo podkarpackie w ramach programu „Podkarpackie – przestrzeń otwarta”.
MaTo / opr. AKos
Fot. Tomasz Maczulski