Ruszyła budowa ponad 170 kilometrowej zapory na rzece Bug na polsko białoruskiej granicy w Lubelskiem. Prace trwają na terenie powiatu włodawskiego.
Rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki mówi, że w ramach bariery elektronicznej stawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna.
– Około 1 800 słupów kamerowych, około 4 500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną straży granicznej.
CZYTAJ: Chciał wprowadzić do obrotu znaczne ilości narkotyków. Recydywista z Lublina w areszcie
Zaplanowano montaż ok. 200 km kabli zasilających, takiej samej liczby instalacji transmisyjnych oraz posadowienie ok. 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. System ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną SG.
Budowa bariery ma potrwać rok. Inwestycja pochłonie niemal 280 milionów złotych.
Bez martwych stref
Zapora – stwierdził kpt. Sienicki – usprawni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją i przemytem towarów, ułatwi gromadzenie materiału dowodowego i zatrzymywanie sprawców przestępstw i umożliwi całodobową obserwację pasa drogi granicznej. Zwrócił uwagę na funkcję prewencyjną bariery, która polega na odstraszaniu potencjalnych sprawców przestępstw.
– Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności – podał rzecznik.
Zapora w Lubelskiem
W lutym 2024 roku Straż Graniczna wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Elektrotim S.A. z Wrocławia i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Zgodnie z umową, prace zostaną wykonane w ciągu 12 miesięcy. Firmy mają także świadczyć usługi gwarancyjne przez 109 miesięcy. Wartość kontraktu to ponad 279 mln zł. Budowa została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
W województwie lubelskim od początku roku SG zatrzymała ponad 200 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.
Na 186 km granicy z Białorusią w województwie podlaskim stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i o dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
ZAlew / PAP / opr. PrzeG / ToMa
Fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl