Astygmatyzm to wada refrakcji, która zbagatelizowana może na trwałe pogorszyć wzrok i powodować różne dokuczliwe objawy typu ból głowy, zapalenie spojówek, które nie pozostają bez wpływu na jakość codziennego życia. Nowoczesną metodą redukcji niezborności rogówkowej jest laserowa korekcja wzroku. Dowiedz się, na czym polega leczenie astygmatyzmu przy pomocy lasera okulistycznego. Sprawdź, jakie inne wady wzroku można zniwelować laserowo.
Skąd się bierze astygmatyzm?
Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa zniekształca widzenie Pacjenta. Nie jest to jednostka chorobowa, a wada wzroku (podobnie jak krótkowzroczność, starczowzroczność i nadwzroczność). Wiedz, że astygmatyzm często towarzyszy innym wadom refrakcji. Pacjenci z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością nierzadko mają jednocześnie właśnie astygmatyzm. Co powoduje niezborność rogówkową? Przyczyną rozwoju tej wady zwykle jest dysfunkcja rogówki lub znacznie rzadziej dysfunkcja soczewki. Ryzyko astygmatyzmu zwiększają przebyte stany zapalne lub urazy mechaniczne gałki ocznej. Wada może być też dziedziczna. Zastanawiasz się, jak wygląda laserowa korekcja wzroku astygmatyzmu? Czytaj dalej.
Laserowa korekcja astygmatyzmu
U Pacjentów z niewielkim astygmatyzmem do 0,5 D (astygmatyzmem fizjologicznym) zwykle nie ma potrzeby zastosowania leczenia. W takich przypadkach korekcja niezborności rogówkowej odbywa się metodami tradycyjnymi, takimi jak okulary ze szkłami cylindrycznymi lub soczewki kontaktowe (cylindryczne, cylindryczno-sferyczne). Korekcja okularowa i soczewkowa ustępuje nowocześniejszym rozwiązaniom, które dają trwałe efekty terapeutyczne. Jeśli chcesz całkowicie pozbyć się tej wady refrakcji, możesz skorzystać z różnych technik chirurgicznych. Powszechnie stosowaną procedurą jest laserowa korekcja wzroku. Zabieg przeprowadza doświadczony specjalista chirurgii refrakcyjnej, który koryguje kształt rogówki w taki sposób, aby światło wpadające do oka, było skupiane na siatkówce. Lekarz wyrównuje rogówkę, dzięki czemu odzyskujesz utraconą ostrość wzroku. Zabieg jest dedykowany dla Pacjentów z astygmatyzmem do 6,00 D. Cała procedura nie jest czasochłonna, trwa około 20 minut. Co ważne laserowa korekcja astygmatyzmu nie wymaga hospitalizacji, gdyż jest jednym z zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Możesz wrócić do domu w ciągu kilku godzin od skorygowania wzroku w klinice okulistycznej.
Wszczepienie soczewki torycznej na astygmatyzm i zaćmę
Jeśli nie kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku, a chcesz pozbyć się astygmatyzmu, alternatywnym rozwiązaniem jest wszczepienie soczewki torycznej. Jeśli dodatkowo chorujesz na zaćmę, możesz podczas jednego zabiegu rozwiązać dwa problemy, ponieważ soczewki te są też wykorzystywane również przy operacji usuwania zaćmy.
Wiedz, że bez względu na metodę korygowania niezborności rogówkowej, najpierw musisz przejść wywiad medyczny i szereg badań okulistycznych. Zabieg nie może zostać przeprowadzony bez wstępnej wizyty kwalifikującej. W trakcie spotkania w gabinecie lekarz informuje Cię o wskazaniach, czynnikach wykluczających i dobiera najlepszą metodę leczenia dla Twojego przypadku.
Laserowa korekcja krótkowzroczności i nadwzroczności
Jak już wspomnieliśmy laserowa korekcja wzroku to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko Pacjenci dotknięci astygmatyzmem, ale i innymi wadami refrakcji. Modelowanie rogówki specjalnym laserem okulistycznym może odbywać się różnymi metodami, które zawsze lekarz dobiera indywidualnie w zależności od możliwości i potrzeb zdrowotnych Pacjenta. Współczesna chirurgia refrakcyjna oferuje Ci szeroki wachlarz rozwiązań:
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – najmniej inwazyjna metoda,
- FemtoLASIK – nowoczesna metoda, która niweluje szeroki zakres wad refrakcji. Opiera się na wykorzystaniu lasera femtosekundowego i excimerowego,
- Trans PRK – nabłonek zostaje odparowany laserowo,
- EBK – metoda powierzchniowa o niskim stopniu inwazyjności,
- PRK – metoda powierzchniowa, polega na mechanicznym usunięciu zewnętrznej warstwy nabłonka rogówki.
Źródła:
[dostęp: 01.08.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc
https://www.izid.pl/wp-content/uploads/2021/03/IZiD-raport-toryczny-2020-print.pdf
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku
Artykuł sponsorowany