W tym roku możemy zaobserwować w lasach obfity urodzaj żołędzi, który z pewnością wykorzystają leśnicy i zwierzęta. Nasiona dębów, zwane żołędziami, rozwijają się w roku kwitnienia, a dojrzewają we wrześniu – październiku po czym wkrótce opadają. Żołędzie zbierane są na potrzeby gospodarki nasiennej, w szkółkach leśnych hoduje się z nich sadzonki do odnowień powierzchni leśnych i zadrzewień. Lata nasienne, czyli takie kiedy jest duży urodzaj nasion dębu, przypadają średnio, co 5 lat.
Komu sprzyja urodzaj żołędzi? Cieszą się leśnicy, cieszą wiewiórki, sójki i inne leśne stworzenia. Cieszą się gryzonie leśne, a także (niestety) kleszcze, gdyż są badania naukowe pokazujące zależności między obfitością pożywienia, liczebnością gryzoni, a później liczebnością kleszczy. Dęby nie owocują obficie co roku. Jest to strategia mająca na celu zapewnienie przetrwanie większej liczbie żołędzi i w efekcie wyrośnięciu nowych drzew, gdyż nie ma szansy, aby zjeść wszystkie nasiona.
W cyklu “Trele morele” porozmawiamy, jak zawsze – z naszym radiowym ornitologiem: prof. UP Grzegorzem Grzywaczewskim. Kontakt z naszą leśną, radiową redakcją poprzez email: las@radiolublin.pl.
Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia gdzieś na leśnych ścieżkach – Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. pixabay.com