Mija 80. rocznica powstania obozu NKWD na Majdanku. Na początku sierpnia 1944 roku Sowieci utworzyli na terenie opuszczonego obozu koncentracyjnego na Majdanku obóz dla internowanych żołnierzy Armii Krajowej. Istniał on niespełna cztery tygodnie, ale w tym czasie miała miejsce brawurowa ucieczka internowanych żołnierzy.
W nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 roku uciekło 4 oficerów i 4 podoficerów, którzy przecięli druty ogrodzenia .Dalsze losy żołnierzy nie są znane. Po tym wydarzeniu znacznie zaostrzono reżim obozowy. Obóz zakończył działalność 23 sierpnia 1944 roku, gdy około 250 osób wywieziono do obozu w Riazaniu. Później przenoszono ich do gułagów w Diagilewie, Susłongierze, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie. Zachowała się imienna lista 84 oficerów oraz wykaz 52 podchorążych i podoficerów więzionych w obozie NKWD na Majdanku.
CZYTAJ: O więźniach, którzy walczyli w powstaniu. Wyjątkowa wystawa w Muzeum na Majdanku [ZDJĘCIA]
Historie tego miejsca oraz działalności AK w Lublinie na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku w sobotę (10.08) przybliży doktor Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. Początek spotkania w Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku o godzinie 11.00.
MaK / opr. PrzeG
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek FB