W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Dziś (14.08) podpisano umowę na jego budowę. Placówka będzie działać przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym, przyjmie do 80 pacjentów. Przy ośrodku ma też funkcjonować między innymi: poradnia psychologiczna, izba przyjęć czy oddział dzienny.
– Potrzeby są ogromne – mówi dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Tomasz Berbeć. – Na terenie województwa lubelskiego mieszka blisko 380 tysięcy dzieci i młodzieży. Szacuje się, że około 20 procent potrzebuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Jest to tak duża liczba, że rozwój tego typu jednostek jest absolutną koniecznością.
Budynek Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży będzie miał 3 kondygnacje. Prace budowlane ruszą już za miesiąc – o czym mówi Radosław Szymański z firmy ERBUD, która zbuduje obiekt. – Każda inwestycja ma dla nas taką samą wagę i taką samą wartość. Dobierzemy taki zespół osób i środki, żeby tę inwestycję sprawnie w terminie zrealizować. Są tutaj rozbudowane instalacje, które należy dostosować do potrzeb obiektów medycznych. Wynika to z przepisów. Całość powierzchni to 4400 metrów kwadratowych.
Lekarze alarmują, że dzieci i młodzież w Polsce coraz częściej wymagają hospitalizacji psychiatrycznej.
– W dużej mierze związane jest to z presją środowiska i próbami samobójczymi – wyjaśnia dr Marta Pakuła ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. – Dużym kłopotem jest przeniesienie w zasadzie większości życia tych młodych ludzi w świat internetu i w świat mediów społecznościowych. Te relacje, mimo że istnieją, są płytkie, są tylko częściowe i nie są bezpośrednie, tak jak ma to miejsce w realu. Na przestrzeni lat, jak zaczynałam pracę 10 lat temu, to w oddziale było tak, że były miejsca wolne. W tej chwili nie przypominam sobie miesiąca, żebyśmy nie mieli pacjentów ponad stan. Oddział dysponuje 40 łóżkami, natomiast to dalej nie jest wystarczające i bywają takie momenty, że na tych 40 łóżkach musimy hospitalizować 50 pacjentów.
Jak zaznaczają lekarze, hospitalizowane psychiatrycznie są w głównej mierze dzieci w wieku 12-14 lat oraz w wieku 16-17 lat.
CZYTAJ: Kluczem bursztyn. Lubelscy naukowcy docenieni za innowacyjne kosmetyki
Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży zaplanowano na koniec czerwca 2026 roku. Koszt inwestycji to blisko 37 milionów złotych. Prace budowlane rozpoczną się za miesiąc.
Osoby szukające pomocy mogą ją znaleźć między innymi: na stronie Życie Warte jest Rozmowy: zwjr.pl. Całodobowo czynny jest też telefon zaufania: 116 111.
MaTo / opr. LisA
Fot. Krzysztof Radzki