Ma być więcej zieleni, a także lepiej i wygodniej dla mieszkańców bloków. Łatwiej będzie też zabudować działkę o nietypowym kształcie – to tylko niektóre ze zmian, jakie wchodzą w życie w prawie budowlanym.
Chodzi o nowelizację do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
O tych najistotniejszych zmianach z Tomaszem Jabłońskim – sekretarzem Okręgowej Rady Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa rozmawiał Tomasz Maczulski.
Czy jakiś punkt, zamian, przepis tutaj w tej noweli budzi szczególne kontrowersje, tego co jutro wchodzi w życie?
– Ogólny głos, który jest słyszalny w środowisku, też również inżynierów i inwestorów, to te zmiany to jest krok w dobrym kierunku, ale efekty zobaczymy. Nie jest to może wielka rewolucja, natomiast jest to krok w dobrym kierunku.
Wiele kwestii ta nowela porządkuje.
– W moim odczuciu chodzi o kwestie finansową, która bardzo interesuje dewelopera, przestanie być najważniejsza w stosunku do jakości życia mieszkańców w budowanych budynkach. Żeby to nie szło tylko w kwestie finansowe, które najbardziej opłacają się deweloperom, czyli maksymalne zacieśnianie zabudowań, betonoza i tzw. mikrokawalerki, niedostateczne tereny zielone na nowych osiedlach, niewielkie odległości między blokami mieszkalnymi, nadmierny hałas w mieszkaniach i te inne patologie.
Czyli co konkretnie się zmieni? Z tego co wiemy, przynajmniej w teorii, ma być bardzo przyjaźniej.
– Z takich zasadniczych zmian, to jest odległość bloku od granicy działki. Nowelizacja wprowadza zasadę, że budynek mieszkalny wielorodzinny o wysokości ponad 4 kondygnacje nadziemne na działce budowlanej należy sytuować w odległości do granicy działki nie mniejszej niż 5 metrów. Wcześniej było 4 metry bezwzględu na to, czy w ścianie będą okna, drzwi.
Czyli będzie dalej od sąsiada? Bo pamiętam, że kiedyś były też takie kwestie, że deweloperzy budują balkon w balkon i to jest bardzo blisko.
– Dokładnie, jest istniejący budynek i nagle balkony dotykały tych budynków. Sytuacja była niekorzystna dla tych mieszkańców. Znowelizowano też kwestie odległości minimalnej balkonów od granicy działki budowlanej, będzie ona wynosić 3 metry.
Jakie jeszcze zmiany, bo niektóre z nich dotyczą parkingów, a mianowicie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych?
– Takie stanowiska dla niepełnosprawnych będzie co najmniej jedno, ale nie więcej niż 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych w ramach danej inwestycji, żeby właśnie obejść z tymi miejscami postojowymi na odpowiednią odległość, żeby nie było uciążliwe. Kolejna zmiana to place zabaw, nowelizacja określa, że place zabaw dla dzieci będą musiały zostać wykonane w przypadku budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20. Co najmniej 30% powierzchni placu zabaw musi być tzw. terenem biologicznie czynnym. Musi rosnąć tam zieleń.
Czyli, w teorii, te place zabaw będą bardziej przyjazne?
– Przede wszystkim zostaje to wprowadzone w celu zwiększenia ilości terenów zielonych, co sprzyja przyrodzie wokół inwestycji budowalnych. Unikamy betonozy. Poza tym, co warto podkreślić, stworzona zostanie minimalna powierzchnia lokalu użytkowego. Minimalna powierzchnia użytkowa jednego lokalu użytkowego w nowo projektowanych budynkach będzie wynosiła 25 m2. Ten przepis ma przeciwdziałać budowie i sprzedaży takich lokali jako użytkowe, które są potem wykorzystywane jako mieszkalne. Mówiąc krótko unikamy klitek, bo nie da się w tym praktycznie normalnie funkcjonować.
Czyli te mieszkania będą większe?
– One muszę być na tyle funkcjonalne, żeby dało się w nich funkcjonować.
Podsumowując, jakie korzyści z omawianych zmian, mogą mieć mieszkańcy bloków?
– Generalnie większość społeczeństwa pracuje, więc każdy po pracy przyjeżdża do domu i chce odpocząć. Lubimy mieć za oknem zieleń, wszyscy mamy dzieci, wnuki, które potrzebują bawić. Potrzebujemy pooddychać świeżym powietrzem i do tego prowadzą te zmiany, które omówiłem. Prowadzą do zwiększenia komfortu mieszkania przez tych użytkowników.
To przynajmniej w teorii ma być lepiej, więcej przestrzeni, bardziej przyjaźnie dla osób, które będą mieszkać w takich blokach.
Przypomnijmy, że przepisy wchodzą w życie od jutra (15.08).
MaTo / opr. AKos
Fot. pixabay.com