Cenne zabytki na polu bitwy pod Dubienką z 1792 roku znaleźli lubelscy archeolodzy. To dwa wojskowe, mosiężne guzik z sygnowane wypukle liczbą -12.
Znalezisko potwierdza obecność konkretnej jednostki wojskowej wchodzącej w skład wojska koronnego, a po drugie może wskazywać konkretną pozycję Regimentu 12 na planie bitwy – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
CZYTAJ: Cenny zabytek archeologiczny w zbiorach krasnostawskiego muzeum [ZDJĘCIA]
Odnalezienie guzików może też świadczyć o odkryciu konkretnego miejsca starcia obu walczących w bitwie stron – żołnierzy polskich i rosyjskich.
Badania archeologiczne pola bitwy będą kontynuowane. Do tej pory udało się znaleźć między innymi: kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kolekcję pocisków kartaczowych, pocisków karabinowych, elementy armat, monetę z mennicy króla Stanisława Augusta oraz fragmenty wyposażenia wojskowego, jak guziki od mundurów i sprzączki od pasów, prawdopodobnie pogubione przez żołnierzy.
Przypomnijmy, że w bitwie pod Dubienką z 18 lipca 1792 pięciotysięczny korpus generała Tadeusza Kościuszki starł się z liczącym 25 tysięcy żołnierzy korpusem rosyjskim. Była to bitwa wojny polsko-rosyjskiej, inaczej zwanej wojną w obronie konstytucji 3 maja.
MaTo / opr. AKos