Ciosy mamuta włochatego trafiły z lubelskiej Izby Krajowej Administracji Skarbowej do Muzeum Geologicznego w Warszawie. Zdaniem ekspertów ciosy są bardzo dobrze zachowane i mogą pochodzić z Jakucji.
– W sumie to 9 fragmentów różnej długości. Liczą kilkadziesiąt tysięcy lat – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Wszystkie noszą ślady obróbki mechanicznej, która miała na celu zeszlifowanie złuszczających się elementów, ale też wypolerowanie powierzchni. Płytki wykonane z ciosów są prawdopodobnie półproduktem do wytworzenia ozdób, czy pamiątek. To pierwszy taki dar od lubelskiej KAS dla Muzeum Geologicznego w Warszawie. Ciosy wjechały do Polski nielegalnie. Wykryli je w 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celno-Drogowego w Terespolu podczas kontroli autokaru kursowego wjeżdżającego z Białorusi.
CZYTAJ: Skamieniała kontrabanda. Ciosy mamuta zatrzymane na granicy [ZDJĘCIA]
Ciosy mamuta próbował przemycić jeden z pasażerów autokarów. Po orzeczeniu przez sąd przepadku towaru i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – przemycane okazy mogły wzbogacić zbiory muzeum geologicznego w Warszawie.
MaTo / opr. LisA
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie