Kinesiotaping, nazywany również plastrowaniem dynamicznym, jest popularną metodą leczniczą i terapeutyczną. Ze względu na pozytywny wpływ kinesiotapingu na wiele elementów układu ruchu — w tym mięśnie, stawy i ścięgna — chętnie wykorzystywany jest przez sportowców. Taśmy do kinesiotapingu stosuje się jednak również w profilaktyce i leczeniu wielu różnych schorzeń. Na czym polega kinesiotaping i czy faktycznie wykazuje on tak duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, czy może jest to tylko chwilowa moda? Sprawdź w naszym artykule!
Czym są taśmy do kinesiotapingu i jak działają?
Taśmy do kinesiotapingu to wysoce elastyczne plastry w różnych rozmiarach, które przykleja się do określonych części ciała, aby usprawnić działanie układu ruchu oraz układów mu towarzyszących, np. limfatycznego.
Warto podkreślić, że taśmy kinetyczne nie zawierają żadnego środka farmakologicznego czy innych substancji chemicznych, które mogłyby przenikać przez skórę do organizmu. Zasada ich działania, a przez to również skuteczność, opiera się na napięciu, jakie tworzą na skórze i pomiędzy znajdującymi się pod nią tkankami. Jak to możliwe?
Przyklejona taśma do kinesiotapingu „odciąga” skórę, zmniejszając przestrzeń pomiędzy nią a mięśniami. W ten sposób:
- redukuje ucisk na podskórne naczynia chłonne, dzięki czemu przepływ limfy jest płynny i niezakłócony — zapobiega to powstawaniu obrzęków lub pozwala zredukować te już istniejące, a także przyspiesza proces gojenia;
- zmniejsza ucisk na receptory nerwowe, wykazując przy tym działanie przeciwbólowe — w ten sposób ciało może pracować w normalny sposób, nawet po urazach;
- zwiększa ukrwienie mięśni, przez co te zyskują większą kurczliwość i większą wydolność;
- dzięki wzmocnieniu konkretnych grup mięśniowych, poprawia sprawność stawów.
Taśmy do kinesiotapingu wykazują różne działanie, w zależności od miejsca, w których są naklejone oraz wykorzystanej techniki: mechanicznej (poprawa biomechaniki układu ruchu), powięziowej (zwiększenie zakresu ruchu), przestrzennej (zmniejszenie ucisku), więzadeł/ścięgien, funkcjonalnej (zapewnienie stymulacji sensorycznej) i krążeniowej (wsparcie dla przepływu limfy).
Kinesiotaping — komu może pomóc?
Choć kinesiotaping zyskał szerszy rozgłos dzięki profesjonalnym sportowcom i szybko zaczął być używany doraźnie podczas aktywności fizycznej, to wykorzystuje się go również w leczeniu wielu innych rodzajów schorzeń.
Wskazaniami do stosowania taśm kinetycznych są:
- chroniczne obniżenie napięcia mięśniowego;
- wady postawy obejmujące kręgosłup, klatkę piersiową czy stopy;
- zespoły bólowe kończyn;
- obrzęki limfatyczne po operacjach, w tym amputacjach;
- porażenia nerwów twarzy i inne schorzenia neurologiczne;
- terapia krwiaków pourazowych;
- dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym;
- kontuzje.
Co ważne, taśmy do kinesiotapingu można używać na wszystkich częściach ciała. To oraz niewielka liczba przeciwwskazań sprawiają, że jest to niemal uniwersalna metoda terapeutyczna, zarówno samodzielną, jak i wspomagającą inne terapie lecznicze. Zaniechuje się jej jedynie w przypadku niezagojonych ran w obrębie aplikacji, zakrzepicy żył głębokich oraz niektórych schorzeń skórnych: łuszczycy, owrzodzeń czy nowotworów.
Jakie powinny być dobre taśmy kinetyczne?
Za pozytywne efekty stosowania taśm do kinesiotapingu odpowiadają ich właściwości. Muszą być one wykonane w taki sposób, aby praca mięśni, stawów oraz innych elementów układu ruchu nie była w żaden sposób zakłócone. Nawet po przyklejeniu taśmy musi być możliwe swobodne poruszanie się w pełnym możliwym zakresie, a użytkownik nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości: dyskomfortu, swędzenia, uczucia ściągnięcia. Co więcej, taśmy do kinesiotapingu muszą ściśle przylegać do skóry nawet podczas intensywnego ruchu.
Taśmy, które spełniają te warunki, muszą:
- być wykonane wytrzymałego materiału — przeważnie jest to wysokiej jakości bawełna lub syntetyczny jedwab o wzmocnionej strukturze;
- mieć odpowiednią rozciągliwość, zbliżoną do ludzkiej skóry;
- być pokryte wodoodpornym, bezpiecznym dla skóry klejem — w tym celu najczęściej stosuje się akryl medyczny. Warto zwrócić też uwagę na sposób nałożenia kleju na taśmę. Najlepszą przyczepność, a jednocześnie najłatwiejsze ściąganie, zapewnia faliste pokrycie taśmy klejem.
Jak niemal każda stosunkowo młoda metoda lecznicza, także kinesiotaping jest przez niektórych traktowanych z pewną rezerwą. Jednakże doświadczenia pacjentów, jak i lekarzy oraz fizjoterapeutów, wskazują na dużą skuteczność terapii. Jest to metoda rozwojowa, ciągle udoskonalana i wszystko wskazuje na to, że również bezpieczna.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Artykuł sponsorowany