Audycja związana z rokiem 2020 może dotyczyć tylko jednego tematu: globalnej pandemii wirusa Covid-19. Początek roku przyniósł pierwsze doniesienia o chorobie pochodzące z Chin, a kolejne tygodnie wyznaczały komunikaty zwiastujące nieuchronne rozprzestrzenianie się epidemii po całym globie. Już w marcu Polska znalazła się wśród państw, jakie ogłosiły lockdown. O tamtych miesiącach mówiono wtedy, że nic co przyjdzie później, nie będzie już takie samo jak wcześniej.
Ale minęły zaledwie 4 lata i wydaje się, że tamten czas przeminął jak zły sen. Dzisiaj coraz rzadziej wracamy do analizy tego co się stało w okresie pandemii. Wybuch wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku niemal całkiem zepchnął w cień refleksję nad przebiegiem epidemii, jej skutkami i kosztami. Dzisiaj w programie spróbujemy zająć się przynajmniej jednym aspektem zmiany, jaka wtedy zaszła. Przymusowa izolacja wywróciła do góry nogami sposób naszej komunikacji – zarówno prywatnej, jak i zawodowej. Zmienił się też charakter komunikatów w sferze publicznej. I właśnie o języku (post)covidowym porozmawiamy z gościem – profesorem Pawłem Nowakiem, Dyrektorem Centrum Badań Komunikacji Publicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, członkiem Rady Języka Polskiego.
W sferze muzycznej nie zabraknie utworów oddających ducha tamtych miesięcy. Posłuchamy Ducktails (‘Wearing a Mask’), the Rolling Stones (‘Living in a Ghost Town’), the Specials (‘Ghost Town’) oraz Neila Younga (‘On the Beach’).
Zapraszamy w poniedziałek 19 sierpnia po 18:00.
Fot. pixabay.com