Prace konserwatorskie przy polichromii i witrażach rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie.
O postępach prac w zabytkowej świątyni informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Parafia powstała na początku XV wieku. Po kolejnych zniszczeniach, szczególnie w czasie I wojny światowej, murowana już świątynia została gruntownie odnowiona.
CZYTAJ: Archeologiczne odkrycie na Górze Chełmskiej
Polichromia, który pokrywa całe wnętrze świątyni, została wykonana w latach 1925-26 przez malarza Tadeusza Korpala. Głównym akcentem na stropie prezbiterium jest adoracja hostii w kielichu przez uskrzydlone putta umieszczone centralnie na tle złocistych promieni i koła utworzonego z drobnych obłoków. Ściany prezbiterium pokryte są roślinno-kwiatowym wzorem, a wśród malowideł znajdziemy także między innymi postać świętego Franciszka, koronację Matki Boskiej przez anioła czy też ostatnią wieczerzę.
W polichromii użyto bogatej palety barwnej, utrzymanej w różnych tonacjach i odcieniach. Dziewięć witraży z lat 1926-30 umieszczonych jest w oknach prezbiterium i w nawie kościoła. Wykonane są ze szkła białego, kolorowego, przezroczystego i mrożonego.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB