Studentki Politechniki Lubelskiej zaprojektowały Centrum Macierzyństwa w Senegalu. To prawdopodobnie jedno z największych wyzwań stających przed architektami z Europy – informuje rzeczniczka uczelni Iwona Czajkowska-Deneka.
Budynek ma stanąć w zachodniej części Afryki Subsaharyjskiej. Wyzwaniem był klimat i „dopasowanie” obiektu do istniejącej zabudowy. Centrum musi być także wybudowane bez udziału wykwalifikowanych robotników, ciężkiego sprzętu i wielu materiałów, których używamy na co dzień. Konstrukcja musi zostać wykonana z lokalnych materiałów np. ziemi i drewna.
W Senegalu mieszka blisko 18 mln ludzi. Zdecydowana większość z nich osiedla się w stolicy i największych miastach. W małych miejscowościach południowej części kraju problemem jest m.in. brak infrastruktury. Centrum Macierzyństwa ma gwarantować najwyższe warunki higieniczne i sanitarne oraz komfort i bezpieczeństwo kobietom w ciąży, noworodkom, ale też personelowi medycznemu.
Projekt został stworzony w ramach konkursu architektonicznego Kaira Looro 2024, przez Wiktorię Błasiak i Martynę Barabas. Praca studentek Politechniki Lubelskiej znalazła się wśród dwudziestu najlepiej ocenionych prac z całego świata.
ZAlew / opr. AKos
Fot. Politechnika Lubelska