Detoksykacja organizmu, czyli usuwanie z niego toksyn, staje się coraz popularniejsza. Jej zadaniem ma być wspieranie procesu odchudzania oraz poprawa samopoczucia. Mówiąc obrazowo – odtruwamy organizm. Należy jednak robić to powoli i z rozwagą, dbając przede wszystkim o bezpieczeństwo. Tego procesu nie da się przyspieszyć. Cierpliwość natomiast na pewno zostanie nagrodzona.
Co to jest detoksykacja organizmu?
Detoksykacja jest procesem, który nasz organizm wykonuje każdego dnia. Toksyny są usuwane przez nerki, wątrobę, skórę układ trawienny i płuca. Niestety ilość toksyn, które wprowadzamy do organizmu, jest tak duża, że nie daje on rady usunąć wszystkich, dlatego co jakiś czas trzeba go wesprzeć w tym procesie.
Skąd się biorą toksyny? Głównymi źródłami są zanieczyszczone środowisko i przetworzona żywność. Jeśli ktoś sięga po alkohol lub używki, funduje sobie dodatkową ich porcję. Toksyny mogą pojawić się w organizmie także na skutek stresu.
Jak bezpiecznie zrobić detoks organizmu?
Bezpiecznie to słowo kluczowe w tym wypadku. Modne głodówki nie zawsze są skuteczne, a często mogą przynieść odwrotne skutki. Zanim więc zdecydujesz się na samodzielne oczyszczanie organizmu, porozmawiaj z lekarzem. Konsultacja będzie niezbędna w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe i przyjmujących leki. Lekarz zwróci uwagę na ważne aspekty detoksu i pomoże dopasować jego plan do potrzeb organizmu.
Ponadto pamiętaj o następujących zasadach:
– Pij minimum dwa litry wody dziennie – bez tego detoks nie będzie skuteczny. Woda wypłukuje toksyny i stymuluje pracę nerek. Przy okazji eliminuje uczucie głodu, co może być wsparciem dla osób chcących schudnąć. Jednak nie zastępuj wodą pełnowartościowych posiłków.
– Wprowadź do diety świeże warzywa i owoce bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz błonnik, który stymuluje procesy trawienne i pomaga usunąć niestrawione resztki z organizmu. Ważnym elementem diety będzie też białko pochodzące z ryb, chudego mięsa, i roślin strączkowych.
– Unikaj cukru i żywności wysoko przetworzonej. Jedno i drugie obciąża wątrobę i układ trawienny. Nie pij napojów gazowanych i alkoholowych.
– Włącz do diety probiotyki. Nie chodzi tu o dostępne w aptekach suplementy diety, ale o naturalne probiotyki znajdujące się w jogurtach, kefirach i kiszonkach. Nasze babcie wiedziały, co robią, jedząc duże ilości kiszonej kapusty, zwłaszcza zimą. Probiotyki wspierają pracę jelit, co jest bardzo ważne przy detoksykacji organizmu.
– Ćwicz. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i limfy, co przekłada się na szybszą i skuteczniejszą eliminację toksyn. Nie zmuszaj się do gimnastyki, jeśli wolisz bieganie. Rób to, co lubisz. Ważne, by aktywność fizyczna była regularna.
– Wysypiaj się. Sen to zdrowie, a mówiąc dokładniej – skuteczna regeneracja organizmu. Bez ośmiu godzin snu trudno mówić o usuwaniu toksyn z organizmu.
Jak powinien przebiegać detoks organizmu?
Jak do wszystkiego, tak i do detoksu trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli twojej diecie daleko do ideału, nie zmieniaj jej z dnia na dzień. Zamiast tego wyeliminuj z codziennego menu cukier, kofeinę i przetworzoną żywność. Zastąp ją produktami zawierającymi błonnik. Pij więcej wody lub herbat owocowych.
Jeśli organizm jest gotowy, przeprowadź właściwy detoks. W tym czasie w menu powinny pojawić się wyłącznie zdrowe dania. Im mniej węglowodanów, tym lepiej. Warto natomiast przychylnym okiem spojrzeć na koktajle warzywne i smoothie z zielonych warzyw, zupy warzywne z dodatkiem soczewicy, przekąski w postaci marchewki lub selera naciowego z hummusem albo serkiem kanapkowym naturalnym, grillowane mięso i warzywa, herbaty ziołowe, owoce z dużą ilością błonnika.
Po kilku dniach można wprowadzać do diety inne produkty. Warto jednak kontynuować zdrowe nawyki, w tym jedzenie dużej ilości warzyw oraz owoców i picie wody.
Artykuł sponsorowany