Spotkania poświęcone profilaktyce raka skóry prowadzi na terenie województwa lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach inicjatywy prowadzone są bezpłatne badania dermatologiczne w kierunku wykrywania czerniaka.
Czerniak jest nowotworem złośliwym, który szybko wykryty bywa wyleczalny w ponad 90 procentach.
O tym, kto zwłaszcza powinien skorzystać z badań dermatologicznych, mówi koordynatorka programu profilaktyki raka skóry Iwona Kochaniec z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
– Na pewno osoby o jasnej karnacji. Osoby, które maja dużo znamion na skórze. Osoby, u których w rodzinie wystąpił czerniak albo same chorowały na czerniaka. Osoby, które stosują leki immunosupresyjne, leki hormonalne, które opalały się w solarium. Również osoby, które uległy oparzeniom słonecznym w dzieciństwie – wylicza Iwona Kochaniec.
CZYTAJ: Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji? Ekspert radzi
Badania lekarskie w kierunku wykrywania raka skóry odbyły się dziś (16.07) w delegaturze Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białej Podlaskiej. Zgłosiło się ok. 40 osób, w tym pani Barbara Bobińska, którą zaniepokoiło znamię na skórze.
– Przed dwoma laty miałam zmianę na plecach. Skorzystałam podobnie jak dzisiaj z pomocy w Narodowym Funduszu Zdrowia. Okazało się, że to był czerniak. Mam to za sobą i teraz ponownie mam zmianę, która doskwiera mi bardzo.
Konsultacje lekarskie zaplanowano też w sali obsługi lubelskiego oddziału NFZ w Lublinie oraz w delegaturach NFZ w Zamościu i Chełmie. Szczegóły podane są na stronie lubelskiego oddziału NFZ.
MaT / opr. PrzeG
Fot. NFZ