Powstaną nowe przepisy dotyczące pracy podczas upałów. Zajęło się tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej razem z Państwową Inspekcją Pracy, Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Medycyny Pracy.
Broszura o pracy podczas upałów
Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że do resortu wpływa bardzo dużo pytań zarówno od pracowników, jak i pracodawców odnośnie pracy podczas upałów. Pytania te nie tracą w tym sezonie letnim aktualności, bo prognozowana jest kolejna fala wysokich temperatur. Szefowa resortu rodziny powiedziała, że obecnie obowiązujące przepisy regulujące prace w czasie upału są rozproszone, dlatego resort informacje o nich zebrał w jednym miejscu.
CZYTAJ: Minister Dziemianowicz-Bąk: pracujemy nad zmianą przepisów regulującymi pracę w upale
– Żeby ułatwić do nich dostęp, żeby upowszechnić wiedzę na temat tego, jak chronić siebie i swoich pracowników w warunkach wysokich temperatur, zdecydowaliśmy się wspólnymi siłami wydać krótką broszurę “Dobry klimat w pracy”. Będziemy ją szeroko dystrybuować zarówno kanałami elektronicznymi jak i tradycyjną pocztą, żeby osoby pracujące i pracodawcy wiedzieli jakie prawa i obowiązki na nich spoczywają i im przysługują. Także po to, żeby wiedzieli, jak chronić się przed negatywnymi skutkami upałów w pracy – dodaje szefowa resortu rodziny.
Nowe przepisy na kolejny upalny sezon
– To będą mogły być rozwiązania technologiczne takie jak zainstalowanie klimatyzacji. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będą mogły to być takie rozwiązania jak zapewnienie napojów, pomieszczenia chłodzącego, skrócenie czasu pracy czy zorganizowanie przerw. Te wszystkie kwestie będziemy regulować w rozporządzeniu, które już w tej chwili jest w przygotowaniu. A tam, gdzie będą konieczne dodatkowe zmiany ustawowe, będziemy nad nimi szeroko dyskutować w ramach rady dialogu społecznego – podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Brak określenia temperatury maksymalnej w pracy
Główny inspektor pracy Marcin Stanecki podkreślił, że w obecnie obowiązujących przepisach jest określona minimalna temperatura w miejscu pracy, nie ma natomiast maksymalnej. To ma się zmienić.
– Uregulowanie tej maksymalnej temperatury w ogólnych przepisach BHP pozwoli inspektorowi pracy na wydanie decyzji administracyjnej, nakazu, obligującego pracodawcę do tego, żeby przestrzegał przepisów o maksymalnej temperaturze. Obecnie inspektor pracy może skierować tylko wniosek zawarty w wystąpieniu, który nie ma charakteru wiążącego dla pracodawcy. Nie ma charakteru nakazującego tylko ma charakter postulatywny, czyli takiego wniosku na przyszłość – zaznacza Marcin Stanecki.
CZYTAJ:Nowy program pomoże godzić pracę z opieką nad dzieckiem
Podczas upałów pamiętajmy o nawodnieniu
Jolanta Walusiak-Skorupa z Instytutu Medycyny Pracy zwracała uwagę na profilaktykę, w tym uzupełnianie płynów. Wskazywała grupy, dla których praca podczas upałów jest szczególnie niebezpieczna.
– Wysokie temperatury są przede wszystkim groźne dla osób starszych, dla osób z chorobami układu krążenia. Pamiętajmy o tym np., że praca w wysokich temperaturach bez właściwej podaży płynów to również zwiększone ryzyko kamicy nerkowej – dodaje Jolanta Walusiak-Skorupa.
Nowe przepisy przed wprowadzeniem mają być szeroko konsultowane m.in. ze związkami zawodowymi.
Obowiązujące przepisy dotyczące pracy podczas upałów resort zebrał w broszurze “Dobry klimat w pracy“, która jest dostępna w wersji papierowej i elektronicznej.
IAR/ RL / opr. AKos
Fot. pixabay.com,