Lubelska Caritas rozpoczęła wydawanie żywności w ramach programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową. Do tej pory pierwsze paczki otrzymało około pół tysiąca osób, a zgłoszonych do programu jest ponad cztery tysiące.
Jedyne kryterium to kryterium dochodowe
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową ma objąć 8 tysięcy osób z województwa lubelskiego. Projekt jest skierowany nie tylko do Polaków, ale także do migrantów i uchodźców, którzy legalnie mieszkają lub przebywają w naszym kraju.
– Jedynym kryterium jest kryterium dochodowe – mówi koordynatorka programu w lubelskiej Caritas Iwona Syta. – To jest 1590 zł dla członka rodziny w rodzinie wielodzietnej i 2056,40 zł dla osoby samotnej. To jest jedyne kryterium. Jest ono najważniejsze. Wystarczy skierować się do Ośrodka Pomocy Społecznej, dostać skierowanie do nas, przyjść i odebrać taką paczkę. Paczka to 34 kg, 17 produktów. Obecnie wydajemy 9. Będziemy mieli jeszcze dwa wydania. Mamy w planach 8 tys. osób. Jeżeli będziemy mieli więcej zgłoszeń, postaramy się ściągnąć jeszcze więcej towaru. A jeżeli potrzeby będą jeszcze większe, w przyszłym roku postaramy się zwiększyć do takiej ilości, jaka będzie potrzebna.
Coraz więcej potrzebujących
Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Łukasz Mudrak podkreśla, że osób potrzebujących jest coraz więcej.
– Są to potrzebujący najbardziej podstawowej pomocy – wskazuje ksiądz. – Zauważamy to chociażby po liczbie osób zgłaszających się do naszej Anielskiej Przystani, gdzie dziennie wydajemy od 200 do 300 posiłków. Ale zauważamy to także po liczbie osób zgłaszających się po pomoc żywnościową czy pomoc doraźną. Niestety ten trend cały czas się utrzymuje. Z roku na rok coraz więcej osób przychodzi, prosząc o pomoc.
CZYTAJ: Pomoc żywnościowa za unijne fundusze. Caritas rozdaje paczki
Program nie jest skierowany wyłącznie do osób najuboższych
– Może okazać się, że kryterium dochodowe spełnia osoba, która codziennie chodzi do pracy, utrzymuje rodzinę, może rodzinę wielodzietną – mówi zastępca dyrektora lubelskiej Caritas ks. Paweł Zdybel. – Przez to, że w takim gospodarstwie domowym jest dużo osób, może zakwalifikować się do tego programu. Dlatego warto zorientować się w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej, czy moja rodzina nie kwalifikuje się do tego programu. Ta konkretna pomoc żywnościowa będzie realnym wsparciem w sytuacji, kiedy na co dzień sobie radzimy, ale możemy poprawić nasz poziom życia. Czy też pieniądze zaoszczędzone na kupowaniu produktów, które są przewidziane w programie, możemy spożytkować na inne wydatki.
To duże wsparcie dla potrzebujących
Osoby odbierające paczki przyznają, że to dla nich duża pomoc.
– Wszystko się przyda, to dla nas oszczędność – mówią. – Moje dziecko bardzo lubi mleko. Jest mąka, różne konserwy, cukier. To dla nas duża oszczędność. Mieszkam z niepełnosprawnym dzieckiem. Taka pomoc jest dla mnie bardzo ważna i bardzo za nią dziękuje. To bardzo przydatne. Mam trójkę dzieci. Olej, kasza i inne produkty – wszystko jest przydatne w domu. Codziennie trzeba coś ugotować, żeby dzieci nie były głodne. Mam niepełnosprawnego syna. Ta pomoc jest przydatna, bo nie na wszystko wystarczy mi pieniędzy. Bardzo dziękujemy.
Nie ma czego się wstydzić
– Chciałabym, żebyśmy wszyscy zwrócili uwagę na to, co się dzieje wokół nas, na naszych bliskich, sąsiadów – apeluje Iwona Syta. – Bardzo dużo osób w potrzebie wstydzi się poprosić o pomoc. Musimy podejść do tego troszeczkę jak do maski tlenowej w samolocie. Żeby pomóc innym, musimy najpierw pomóc sobie. Taka rzecz jak żywność i zabezpieczenie swoich potrzeb żywnościowych, jest podstawą dla każdego człowieka. Jeżeli dziecko pójdzie do szkoły głodne, nie będzie w stanie myśleć ani odrabiać lekcji. To samo tyczy się dorosłych. Jeżeli dorosły będzie głodny, nie będzie w stanie pokonać problemów i trudności, które ma na swojej drodze. Pomóżmy sobie. Jeżeli produktów jest dla nas za dużo, zawsze możemy podzielić się paczką z sąsiadem albo kimś potrzebującym.
Dystrybucja artykułów spożywczych potrwa do końca listopada lub do wyczerpania żywności. Dystrybucja jest bezpłatna. W przyszłym tygodniu Caritas rozpocznie wydawanie paczek nie tylko w Lublinie, ale także w regionie.
Wnioski o dołączenie do programu można otrzymać w Ośrodkach Pomocy Społecznej, w sekretariacie Caritas lub pobrać ze strony internetowej lublin.caritas.pl.
EwKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski