W Kazimierzu Dolnym oficjalnie już rozpoczęła się 18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Filmem otwarcia był prezentowany wcześniej na tegorocznym festiwalu w Cannes “Dziki diament”.
Francuską produkcję o dziewczynie wchodzącej w dorosłość, której wybór na pierwszy film Dwóch Brzegów nawiązuje do obchodzonej przez festiwal „osiemnastki”, obejrzało w kazimierskim namiocie ponad 800 osób.
CZYTAJ: Nie tylko kino. Rozpoczął się festiwal Dwa Brzegi
Do Kazimierza jak co roku zjechały tłumy miłośników kina z całej Polski. Wielu widzów towarzyszy Dwóm Brzegom od samego początku. – Przyjeżdżam tu już od pierwszego festiwalu. Koleżanki niewiele krócej. Co się zmieniło przez te 18 edycji? Klimatyzacja w tym roku jest zdecydowanie lepsza, a tak jest bardzo podobnie – dobre kino, niesamowity klimat taki jak zawsze – mówią festiwalowe „weteranki”.
– Nie ma nadętej atmosfery. To impreza dla każdego. Przyjeżdżamy tu od bardzo wielu lat, uwielbiamy ten festiwal – mówi inna uczestniczka.
– Przyjeżdżamy tu od drugiego festiwalu. Przez te wszystkie lata jestem zadowolony. Chodzimy też na krótkie metraże – bardzo lubię. Poza tym z żoną uwielbiamy Kazimierz Dolny. Jesteśmy tu co roku – stwierdza kolejny widz.
Program imprezy znajduje się na stronie internetowej dwabrzegi.pl i w załączniku poniżej.
W festiwalowej sekcji „Świat pod namiotem” znalazły się hity najważniejszych światowych festiwali, jak np. pokazany w konkursie głównym Berlinale „Apetyt na więcej. La Cocina” Alonso Ruizpalaciosa. Akcja filmu rozgrywa się w nowojorskiej restauracji, gdzie w wielokulturowej kuchni każdy z ciężko pracujących imigrantów zmaga się z własnymi problemami i lękami, napięcie narasta w miarę przyspieszenia spływania zamówień. – Reżyser, koncentrując uwagę na tym, jak bardzo społeczeństwa wykorzystują pracę migrantów, bazował na własnych doświadczeniach pracy na restauracyjnym zapleczu – wyjaśniono w opisie filmu.
Zaprezentowany zostanie też m.in. doceniony Złotym Niedźwiedziem dokument „Dahomey” Mati Diop o powrocie dzieł sztuki zrabowanych w XIX w. przez francuskie wojska kolonialne z położonego w Afryce nad Zatoką Gwinejską królestwa Dahomeju.
Polskie kino podczas festiwalu reprezentować będzie m.in. komediodramat „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego. – To słodko-gorzka historia o ironii życia nawiązująca do pięknego filmu “Listonosz” (“Il Postino” Michaela Radforda). Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziecie też w filmach “Horror story” Adriana Apanela, “Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej i “U Pana Boga w Królowym Moście” Jacka Bromskiego – wymieniono w komunikacie.
W czasie Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zostanie zaprezentowanych 25 polskich i zagranicznych produkcji, w tym nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych twórców.
18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa do 4 sierpnia. W sobotę 3 sierpnia galę zamknięcia uświetni polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” Alexandre’a De La Patelliere i Matthieu Delaporte.
MW / PAP / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska
Pliki:Program Dwóch Brzegów