Trwają obchody 80. rocznicy likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Dziś (20.07) w ramach uroczystości w Lublinie odbył się spacer historyczny „Szlakiem walk o Lublin”.
– Najcięższe walki toczyły się przy ulicy Piłsudskiego, Świętoduskiej i rogu Narutowicza – mówi dr Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Ten ślad, który mamy w rejonie centrum miasta, taka wyrwa przy deptaku, to resztka Hotelu Wiktoria, który został wysadzony przez Niemców w powietrze. Na przykład pociąg, który walczył w rejonie wiaduktu kolejowego i ostrzeliwał te jednostki 58. brygady, tutaj na Klinie, do dzisiaj stoi w Warszawie na ulicy Taborowej.
– To dobra okazja, by poznać historię swojego miasta – mówi uczestnicy spaceru. – Mieszkam w Lublinie, interesuję się historią swojego miasta. Rocznica jest okrągła, a ja mam wolny dzień. Skorzystałem. Od 20 lat mieszkam w Szkocji i akurat udało się tak, że jestem w mieście rodzinnym. Moje zainteresowanie wojną istnieje od dzieciństwa, kiedy słuchałam opowieści dziadków.
Walki o Lublin rozpoczęły się 22 lipca 1944 roku. W nocy Armia Radziecka wkroczyła do miasta. Walki trwały do 25 lipca.
InYa / opr. WM
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek