Zawroty głowy wbrew pozorom bywają niezwykle dokuczliwe. Dolegliwość ta zaburza orientację i równowagę. Sprawia wrażenie chwiania otoczenia. Utrudnia poruszanie się i normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać ten stan. Są też sposoby radzenia sobie z zawrotami i warto je znać.
Przyczyny zawrotów głowy
Przyczyn zawrotów głowy jest wiele, a do najczęściej wymienianych należą:
- zatrucie,
- zaburzenia naczyniowe,
- bakteryjne lub wirusowe zapalenie ucha,
- migrena,
- nowotwory,
- depresja,
- zaburzenia snu,
- gwałtowne ruchy.
Długo utrzymujące się zawroty wymagają jak najszybszej reakcji ze strony osoby obarczonej tym problemem. Tylko, czy jest dobry preparat na zawroty głowy? Leki na tę dolegliwość istnieją, ale ich skuteczność zależy od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania problemu, przyczyny i rodzaju wybranego produktu.
Co stosować na zawroty głowy?
Obecnie w aptekach można dostać różne leki na zawroty głowy. Ich wybór jest jednak kwestią mocno indywidualną. Często stosowanym lekiem na tę przypadłość jest betahistyna, która poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Jednak jest to lek na receptę. Leki bez recepty, które wykazują się podobnym działaniem, to te zawierające dimenhydraminę. Te same środki lecznicze sprawdzają się w przypadku choroby lokomocyjnej. Osoby zmagające się z zawrotami głowy powstającymi na skutek migreny, powinny sięgać po leki łagodzące objawy właśnie tego schorzenia.
Jeszcze inne leki na zawroty głowy, które nie wymagają okazania recepty przy ich zakupie, to tabletki zawierające meklizynę. Łagodniejsze środki na tę samą dolegliwość to produkty zawierające ekstrakty roślinne, jak np. miłorząb japoński.
Leczenie zawrotów głowy utrzymujących się przez dłuższy czas, a tym bardziej nasilających się z biegiem czasu, powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Jeżeli specjalista uzna za stosowane, sam wskaże lek bez recepty i zaleci stosowanie go zgodnie z potrzebą konkretnego przypadku.
Podsumowanie
Funkcjonowanie z codziennymi lub nawet tylko sporadycznymi zawrotami głowy jest wyjątkowo trudne i męczące. Co więcej, może być także niebezpieczne, np. podczas prowadzenia pojazdu. Ważne jest zatem, aby jak najszybciej ustalić ich przyczynę, a następnie wybrać odpowiednią metodę leczenia. Można zastosować odpowiednie leki bez recepty albo poradzić się lekarza. Jedno jest jednak pewne – jeżeli samodzielne leczenie nie przyniesie efektu w niedługim czasie, nie obędzie się bez wizyty u specjalisty.
Artykuł sponsorowany