Kazimernikejszyn kusi pozytywną energią
Trwa XI edycja Festiwalu Kazimiernikejszyn. Po pierwszym koncertowym dniu, każdy z uczestników festiwalu czeka tylko na więcej muzyki, spotkań, warsztatów. Choć główna scena znajduje się w kazimierskim kamieniołomie, atmosferę czuć w całym nadwiślańskim miasteczku.
Sprawdziliśmy piątkowy line up. O 18.30 tuż po otwarciu festiwalowych bram na scenę wyjdzie Bartek Królik – od lat jest obecny na rynku muzycznym jako uznany producent, kompozytor i basista – zakochany w muzyce soul i R&B.
O 19.45 Pianista Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski wystąpią na scenie Kamieniołomów. Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia
Chwilę po 21:00 koncert grupy Sorry Boys. To jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami.
Także dziś Artur Rojek. Na zakończenie festiwalowego dnia Łąki Łan.
Projekcja filmowa w Centrum Kultury
W kinie CK w Lublinie premiera. Film dokumentalny w reż. Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońce” opowiada historię pięcioosobowej rodziny. Małżeństwo z trójką dzieci wyrusza w podróż kamperem, marząc o wolności i bliskości. Z każdym kilometrem zmagają się jednak z trudami życia w drodze.
To opowiedziany z wizualnym rozmachem film drogi rozpięty na przestrzeni 4 lat, 9 krajów i 50 tysięcy kilometrów, a jednocześnie niezwykle intymny i szczery portret rodzinny. Dokument zabiera widzów w malowniczą podróż, od Bułgarii aż po Gruzję i Maroko.
Początek seansu o 19:00 w kinie CK w Lublinie.
„Lato na Zamku” z bogatą ofertą dla dzieci
Trwa „Lato na Zamku” – wakacyjna propozycja Muzeum Narodowego w Lublinie dla najmłodszych. Program wypełniony jest spotkaniami edukacyjnymi, warsztatami, podczas których dzieci mogą rozwijać się artystycznie.
– Przygotowaliśmy m.in. wystawę sensoryczną „Mówi obraz” – opowiada dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
– Chcemy uczyć poprzez zabawę – mówi szefowa Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie Małgorzata Siedlaczek. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Fot. Kazimiernikejszyn FB