Ponad 80 ekspertów z kraju i ze świata bierze udział w 55. Zjeździe Okulistów Polskich w Lublinie. Tematami wiodącymi tegorocznej edycji spotkania są rogówka, zapobieganie ślepocie, jaskra i siatkówka.
– Okuliści na całym świecie zauważają problem pogłębiającej się krótkowzroczności wśród młodzieży, która wpatruje się przez wiele godzin w monitory – mówi profesor Jerzy Mackiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego. – Bardzo duży problem na całym świecie. On się nasilił w czasie epidemii COVID, kiedy mieliśmy właściwie obligatoryjne korzystanie z komputerów. Przez te trzy lata wyraźnie zwiększyła się krótkowzroczność. W tej chwili propagujemy to, żeby ograniczać, a przynajmniej robić przerwy w używanie tych urządzeń. Bardzo istotny czynnik to jest przebywanie na świeżym powietrzu. To co było kiedyś: zabawa, gry na świeżym powietrzu. Jest udowodnione, że to spowalnia postępowanie krótkowzroczności.
Przyszli okuliści przeprowadzają zabiegi w wirtualnej rzeczywistości
Podczas zjazdu specjaliści omawiają też nowatorskie sposoby nauki zawodu młodych adeptów okulistyki.
– Szkoła chirurgii Polskiego Towarzystwa Okulistycznego posiada do tego symulator wirtualnej rzeczywistości – mówi dyrektor warszawskiego Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego, profesor Jacek Szaflik. – To wirtualna rzeczywistość wzbogacona o systemy w zasadzie identyczne z tymi stosowanymi podczas operacji oka. Dzięki ich zastosowaniu młodzi adepci okulistyki będą mogli przeprowadzić swoje pierwsze zabiegi w sferze wirtualnej, a nie na pacjentach. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że przekłada się to na szybszą krzywą uczenia, większe bezpieczeństwo pacjentów i lepsze wyniki operacji już od pierwszych prawdziwych zabiegów.
Ta możliwość kształcenia będzie dostępna od września dla wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Zjazd okulistów odbywa się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
LilKa / opr. PrzeG / WM
Fot. pixabay.com