Najwyższa Izba Kontroli skierowała zawiadomienie do prokuratury po przeprowadzeniu kontroli programu „Sport dla Wszystkich” z 2023 roku. Kontrola wykazała, że pieniądze w ramach programu dostały podmioty wskazane przez ówczesnego ministra sportu, Kamila Bortniczuka.
– Skala patologii jest porażająca – mówili kontrolerzy przedstawiający wyniki. Zwracali uwagę na podobieństwo mechanizmu do Funduszu Sprawiedliwości.
Ustalone nieprawidłowości wskazują na ryzyko występowania mechanizmów korupcjogennych, takich jak: dowolność i brak jawności postępowania oraz słabość i brak bieżącej kontroli umów o dofinansowanie – wynika z raportu NIK w sprawie prowadzonego przez resort sportu i turystyki programu „Sport dla Wszystkich”.
O wynikach kontroli w MSiT poinformowano w środę (05.05) na konferencji prasowej w Warszawie. Jak ustalono, nieprawidłowości przy realizacji programu „Sport dla Wszystkich” mogły sięgnąć kwoty ok. 90 mln złotych.
CZYTAJ: Premier: w środę rusza komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024
Według NIK, były minister Kamil Bortniczuk nie zapewnił rzetelnego wyboru ofert, a przekraczając swoje uprawnienia udzielił dofinansowania – w kwocie mogącej wynieść 87,8 mln zł – w sposób nieprzejrzysty i niezapewniający równego traktowania wnioskodawców, bez uzasadnienia prawnego i z naruszeniem regulaminu konkursu. Miał także nie uwzględnić oceny dokonanej przez członków komisji konkursowej.
NIK podkreślił, że w wyniku decyzji byłego szefa resortu członkowie komisji dwukrotnie oceniali merytorycznie wnioski o dofinansowanie, dopasowując przyznaną punktację do wskazań ministra. W efekcie w ramach I naboru osiem podmiotów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 26,6 mln zł, a złożono łącznie 1080 wniosków.
Kontrolerzy wskazali też, że pracownicy departamentu Sport dla Wszystkich w MSiT w 2023 roku nie przeprowadzili żadnej kontroli u beneficjentów dotacji uzyskanych ze wspomnianego programu. Ustalono także, że wdrożone przez ministerstwo mechanizmy nie zapewniały bieżącego, skutecznego nadzoru nad sposobem realizacji poszczególnych umów.
We wnioskach pokontrolnych NIK zaleca m.in podjęcie działań w celu zapewnienia transparentnego procesu wyboru wniosków o dofinansowanie zadania publicznego; podjęcie działań w celu wdrożenia przejrzystych procedur oceny wniosków w ramach programu „Sport dla Wszystkich” oraz wzmocnienie systemu monitorowania i kontroli umów.
Na podstawie wyników kontroli sposobu przygotowania i przeprowadzenia programu „Sport dla Wszystkich” na 2023 rok NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bortniczuka.
PAP/ iAR / RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Radek Pietruszka