Nawałnice nad regionem. Podwyższono alert [DETEKTOR WYŁADOWAŃ, RADAR OPADÓW]

Synoptycy podwyższyli stopień zagrożenia burzami w województwie lubelskim. Dla siedmiu powiatów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, w trzystopniowej skali. Chodzi o powiaty: kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki i świdnicki.

Na tym obszarze od godziny 23:00 w sobotę do godziny 8.00 rano w niedzielę (09.06) burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu – do 50 litrów wody na metr kwadratowy – oraz porywy wiatru do 95 km/h. Lokalnie może padać grad.

CZYTAJ: Droga jest już przejezdna, ale las wygląda strasznie. Krajobraz po nawałnicy [ZDJĘCIA]

Na pozostałym obszarze województwa w nocy również mają przechodzić gwałtowne burze. Będą im towarzyszyć opady deszczu – do 30 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 80 km/h. Może też wystąpić grad. Alert obowiązuje tam od północy do godziny 10.oo w niedzielę.

CZYTAJ: Nawałnica powaliła setki drzew. Strażacy mieli pracowitą noc

 

 

Detektor wyładowań 

Radar opadów 

Zaś hydrolodzy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem wód w Lubelskiem. Alert dotyczy zlewni dopływów Wisły. 

CZYTAJ: Nawałnica zablokowała drogę. Błoto zalało ulicę [ZDJĘCIA]

W obszarach występowania prognozowanych burz, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą pojawić się gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. To ostrzeżenie obowiązuje od godziny 22.00 w sobotę do godziny 10.00 w niedzielę.

RB / opr. ToMa

Fot. archiwum

REKLAMA

Czytaj także

Następna wiadomość

antena
o tym się mówiło

REKLAMA
Skip to content