Powołanie przez Radę UE jednego z kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski planowane jest jesienią – podało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. W konkursie MS wyłoniono trzech kandydatów: z Prokuratury Krajowej, Prokuratury Okręgowej w Lublinie i Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Lista zawierająca nazwiska trzech kandydatów – jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Sprawiedliwości – została obecnie przekazana Komisji Selekcyjnej w Luksemburgu, która planuje w lipcu 2024 r. przeprowadzić rozmowy z kandydatami. Komisja następnie wyda opinię wraz z uzasadnieniem Radzie UE, która w kolejnym kroku dokona wyboru i powoła jednego z kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski.
– Planowane jest to na jesień 2024 roku – poinformował resort sprawiedliwości.
MS przypomniało też, że w konkursie MS na Prokuratora Europejskiego wyłoniono troje kandydatów: Agnieszkę Adamowicz z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Grażynę Stronikowską z Prokuratury Krajowej i Pawła Wąsika z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Konkurs ten został przeprowadzony przez – powołany 1 lutego przez szefa MS Adama Bodnara – Zespół ds. wyłonienia kandydatów na urząd Prokuratora Europejskiego.
Zespół po przeprowadzeniu analizy zgłoszeń i rozmów z kandydatami wybrał trzy osoby, które w jego ocenie najlepiej spełniają wymogi do pełnienia urzędu Prokuratora Europejskiego – podał resort. Przypomniał też, że Prokuratura Europejska będzie mogła rozpocząć działalność i dochodzenia w Polsce 20 dni po mianowaniu przez Radę UE Prokuratora Europejskiego z Polski.
CZYTAJ: Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej
Prokuratura Europejska, która działa od czerwca 2021 r., jest niezależnym organem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za ściganie przestępstw popełnianych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Wszczyna ona śledztwa, wnosi akty oskarżenia i pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich UE. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej Komisja Europejska podjęła 29 lutego (weszła ona w życie 20 marca).
Prokuratura Europejska, kierowana przez Europejskiego Prokuratora Generalnego, składa się z dwóch poziomów: centrali z siedzibą w Luksemburgu, którą tworzą prokuratorzy europejscy (z każdego państwa członkowskiego wyznacza się jednego prokuratora europejskiego) oraz z poziomu zdecentralizowanego (krajowego), tworzonego przez delegowanych prokuratorów europejskich.
Delegowani prokuratorzy europejscy to prokuratorzy z tego państwa członkowskiego działający w imieniu Prokuratury Europejskiej na terytorium swojego kraju. Oprócz przyznanych im szczególnych uprawnień i statusu, mają oni takie same uprawnienia jak prokuratorzy krajowi.
CZYTAJ: Tusk: aresztowano dziesięć osób zaangażowanych w akty dywersji i sabotażu w Polsce
Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało też, że obecnie trwają prace nad dostosowaniem przepisów w Polsce, co ma umożliwić pełne funkcjonowanie Prokuratury Europejskiej w polskim systemie prawnym. To m.in. projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, a także ministerialne rozporządzenia.
Z założeń projektu nowelizacji, który we wtorek trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, wynika m.in., że udział Polski w Prokuraturze Europejskiej ułatwi ściganie zorganizowanych grup przestępczych, w szczególności w zakresie przestępczości m.in. związanej z VAT. Nowela będzie dotyczyć ustaw o Policji, o Straży Granicznej, o Żandarmerii Wojskowej, o CBA, a także o Krajowej Administracji Skarbowej.
Udział Polski w Prokuraturze – jak podkreślono w informacji zamieszczonej na stronie KPRM – sprawi, że „ściganie przestępstw na szkodę europejskich, a zatem również polskich, podatników będzie skuteczniejsze”.
W ubiegłym tygodniu szef MS Adam Bodnar ocenił, że urząd Prokuratora Europejskiego może zacząć działać w Polsce w tym roku. – Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się „zoperacjonalizować” urząd Prokuratora Europejskiego. Wszystkie kroki formalne zostały podjęte – podkreślił Bodnar. Ocenił też, że z punktu widzenia absorpcji środków unijnych i nadzoru nad nimi Prokurator Europejski będzie miał duże znaczenie.
Polskie organy ścigania współpracują już z Prokuraturą Europejską m.in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.
PAP / RL / opr. WM
Fot. pixabay.com