Budka Suflera świętuje jubileusz
Za nami pierwszy jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia Budki Suflera w Lublinie. Kto z Państwa czuje niedosyt i chciałby znów zobaczyć na scenie założycieli legendarnej grupy, może wybrać się wieczorem na kolejne muzyczne spotkanie.
Jubilatom będą towarzyszyć na scenie goście – przyjaciele i idole.
Zespół Budka Suflera został założony w Lublinie w 1974 roku przez wokalistę Krzysztofa Cugowskiego i kompozytora Romualda Lipkę. Grupa znana jest z takich przebojów jak: „Sen o dolinie”, „Za ostatni grosz”, „Jolka Jolka, pamiętasz”, „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych”. W 2014 grupa odbyła pożegnalną trasę koncertową, a następnie zakończyła działalność. Reaktywowała się w 2019 bez udziału Krzysztofa Cugowskiego.
Na poniedziałkowy (17 czerwca) koncert przygotowano 900 bezpłatnych wejściówek. Początek o 18:00.
Literackie spotkanie w CSK
Marta Strzelecka gościem kolejnego literackiego spotkania z cyklu „Po stronie autora”. Jest autorką książki „Ziemianki: Droga do niezależności”. Bada w niej fenomen szkoły ziemiańskiej – szczególnej instytucji, w której panie z dworu kształciły kolejne pokolenia młodych kobiet ze wsi.
Strzelecka w debiutanckiej książce rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w niezwykłej nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek. Zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami.
To opowieść o emancypacji poprzez edukację. Rzuca nieco inne spojrzenie i burzy romantyczne mity o życiu ziemianek w dostatku.
Codzienność bywała wypełniona żmudnymi obowiązkami, a wszelkie życiowe decyzje podporządkowane były mężczyznom.
Początek spotkania o 18:00 w CSK w Lublinie.
Wystawa fotografii teatralnych Edwarda Hartwiga
Do 23 czerwca mogą Państwo oglądać wystawę „Teatr Edwarda Hartwiga”. W zaułku imienia artystycznej rodziny na Starym Mieście w Lublinie prezentowane są fotografie, które ukazują życie polskiego teatru. To zdjęcia teatralne, głównie portrety sławnych polskich aktorów. Hartwig przez lata pracował jako fotograf teatralny, szereg portretów, które wtedy wykonał, zapisało się na trwałe w naszej ikonografii. Kalina Jędrusik, Nina Andrycz, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi to m.in. bohaterowie tych zdjęć. Fotografie ukazują też przedstawienia teatralne – zarówno dramatyczne jak i muzyczne – w teatrach Warszawy (m.in. w Ateneum, Współczesnym, Polskim czy w Teatrze Wielkim) w latach 1945-1982.
Fot. Kinga Hendzel