Wschodni Festiwal Fotografii to wystawy, warsztaty, spotkania. Prace do końca czerwca można oglądać w wielu lokalizacjach, m.in. w galerii tytonie.art, Klasztorze ojców Dominikanów (tam, gdzie kiedyś mieścił się Teatr Andersena), patio Muzeum Czechowicza. Wschodni Festiwal Fotografii stworzyli Dorota Awiorko i Wojciech Nieśpiałowski. Opowiemy o nim w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” razem z osobami, które prezentują swoje prace: Magdaleną Chojnacką, Iwoną Suszycką, Wojciechem Pranagalem i Markiem Lapisem.
Spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem odbędzie się we wtorek w Lublinie. Wrócimy do rozmowy jaka odbyła się z historykiem, tłumaczem i pisarzem w 2015 r. w cyklu Wernisaże Literackie Akcentu.
Lubelska Scena Poetycka odbędzie się po raz trzeci. W czwartek, piątek i sobotę patio Muzeum Czechowicza w Lublinie wypełnią wydarzenia poetyckie organizowane przez Fundację Heuresis we współpracy z Muzeum Czechowicza. Tegoroczna edycja Lubelskiej Sceny Poetyckiej odbywa się pod hasłem, że „poezja to sekta, ale trochę mafia”. Słowa te pochodzą z wiersza „Z perzyn i wyżyn” Joanny Mueller, która weźmie udział w festiwalu. Jednym z punktów programu będzie wręczenie nagrody “Reflektor”. To organizowany już po raz drugi konkurs na debiutancki tom poetycki. Osobę zwycięską ogłosi jury: Małgorzata Lebda (przewodnicząca), Jakub Skurtys, Rafał Rutkowski i Aleksander Wójtowicz. Zaplanowano także otwarcie wystawy „Prześpiewy”, sety poetyckie, czytania performatywne, obchody poetyckie. O wszystkim opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” założycielka fundacji Heuresis Magdalena Krasuska.
W najnowszym numerze kwartalnika „Akcent” ukazały się nowe wiersze Grzegorza Jędrka. Poeta wziął udział w spotkaniu promującym to wydanie pisma. Przywołamy fragment wieczoru, podczas którego Grzegorz Jędrek czytał swoje teksty.
„I na co Ci ten Brzechwa?” tak zatytułowany jest spektakl przygotowany przez uczestniczki prowadzonych przez Teresę Filarską w DDK Węglin warsztatów teatralnych. Pokaz końcowy odbędzie się w piątek. Wystąpią: Irena Jakoniuk, Katarzyna Kokoszyńska-Szczepańska, Teresa Wójcik, Halina Ziętkowska. Warsztatowiczki odwiedzą studio „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” i opowiedzą o pracy nad przedstawieniem, a także tym, co w dojrzałym wieku daje praca nad słowem. Reżyserką i osobą prowadzącą warsztaty jest Teresa Filarska, którą zapytamy o to, czy każdy z nas może dołączyć do grupy.
W 409 odcinku słuchowiska „Bazarek” sztuczna inteligencja robi listę zakupów, a Filip się buntuje i robi placki sodaczki.
Fot. Grażyna Lutosławska