Nigel Kennedy w CSK
Nigel Kennedy – brytyjski wirtuoz skrzypiec wraz ze swoim zespołem wystąpi w Lublinie z programem „Spiritual Connection”. Jest to retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia własne kompozycje, aranżacje utworów Krzysztofa Komedy czy Jana Sebastiana Bacha. Jego artystyczne przedsięwzięcia bowiem łączą świat muzyki klasycznej, jazzu, rocka i muzyki popularnej.
Koncert w Centrum Spotkania Kultur, rozpocznie się o godz. 19:00.
AudioFeels w Radiu Lublin
Studio im. Budki Suflera w Radiu Lublin dziś formacja AudioFeels. Muzycy pochodzą z różnych części Polski, a poznali się w Poznaniu, gdzie mieszkają, studiują i… śpiewają. Przez kilka lat w chórze akademickim UAM uczyli się współpracy wokalnej i różnego rodzaju technik wokalnych. Tam też, w kwietniu 2007 postanowili założyć zespół AudioFeels. Wzorując się głównie na niedoścignionych chcieli wykorzystać własne umiejętności i doświadczenia do stworzenia zespołu śpiewającego acapella.
Jak mówią – podczas koncertów zabierają publiczność w podróż do granic możliwości ludzkiego głosu.
Koncerty w Studio im. Budki Suflera w Radiu Lublin o godz.18:00 i 20:30.
Dzień Otwarty w Archiwum Państwowym
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na Dzień Otwarty, a to w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Wizyty będą połączone z tzw. ”Fotodniem”. Zainteresowani obejrzą magazyny archiwalne, cenne materiały archiwalne, będą też mogli wszystko dokumentować swoim sprzętem.
– Dla najlepszych prac przygotujemy nagrody i przestrzenie do ich prezentacji w siedzibie Archiwum oraz na naszych stronach internetowych – mówi reprezentujący Archiwum Państwowego w Lublinie – dr Bartosz Stalęgowski. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Szczegóły dotyczące przygotowanych propozycji, dostępne są na stronie archiwum. Podobne spotkania zaplanowano w oddziałach w Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim.
Wystawa grafik Stanisława Bałdygi
W Domu Kultury LSM w Lublinie prezentowana jest wystawa prac znanego lubelskiego artysty – Stanisława Bałdygi – ”Dalej w drodze. Przystanek Słoneczne Wzgórze…”. Na wernisaż zaprasza dyr. Marta Horabik-Piasecka. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Stanisław Bałdyga – lublinianin, absolwent tutejszego Liceum Sztuk Plastycznych, po studiach w Toruniu powrócił do tej szkoły jako nauczyciel, a potem wicedyrektor. Był współorganizatorem Małej Galerii Grafiki, powstania galerii „Pod Podłogą” i organizatorem licznych plenerów i warsztatów twórczych.
Artysta ma w dorobku 78 wystaw indywidualnych np. w Galerii Sceny Plastycznej KUL, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Kozłówce, Galerii Wozownia w Toruniu, czy Centrum Spotkania Kultur i udział w ponad 350 wystawach w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech czy Chinach. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym srebrnym medalem Gloria Artis, złotą odznaką Zasłużony dla Miasta Lublina i Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin za całokształt twórczości w 2023 r.
Wernisaż w Domu Kultury LSM, przy ul. Wallenroda 4a, o godzinie 17:00.
Koncert „Lublin – Lublinowi” w Muszli Koncertowej
Zespół Pieśni i Tańca ”Lublin” im. Wandy Kaniorowej, pokaże się publiczności w kolejnej odsłonie koncertów pod hasłem „Lublin – Lublinowi”.
Kaniorowcy zaprezentują się dziś i w niedzielę w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.
W koncertach będących podsumowaniem roku artystycznego 2023/24 wystąpią wszystkie grupy zespołu. Początek obu koncertów o godz.18:00.
Koncert kameralny Ludomir Michał Rogowski im memoriam
Z kolei 9 czerwca – w niedziele – w Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny „Ludomir Michał Rogowski im memoriam” w 70. rocznicę śmierci chorwacko – polskiego kompozytora.
Twórczość Ludomira Michała Rogowskiego jest narodowa, wielokulturowa i europejska. Był on jednym z pierwszych kompozytorów XX wieku, traktującym altówkę jako instrument solowy. Pisząc taką muzykę, nawiązywał on nie tylko do spuścizny barokowej tradycji we współczesnej mu impresjonistycznej odsłonie, lecz również twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane słuchaczom także znane arcydzieła Chopina, opracowane na altówkę i fortepian. Idiom altówki pojawia się w bardzo wielu utworach tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, takich jak preludia, walce, czy mazurki. Nie zostały jednak spopularyzowane do chwili obecnej w transkrypcji na ten duet instrumentów.
Wystąpią: Justyna Górska – altówka, Urszula Świerczyńska – fortepian, Prowadzenie koncertu, słowo o muzyce – Magdalena Chmiel.
Koncert odbędzie się o godz. 18:30.
Gala Kultury w Chatce Żaka
W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, odbędzie się Gala Kultury, podczas której poznamy laureatów tegorocznych Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury.
Początek o godz. 18:00.
Fot.materiał organizatora