Koncert Kai Mianowanej w Teatrze Starym
Na scenie Teatru Starego w Lublinie Kaja Mianowana i projekt „OFFbaroque „.
Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności muzyka dawna. Od 17 lat prowadzi aktywne życie artystyczne grając w teatrach muzycznych w całej Polsce. Jak mówi – z przyjemnością porusza się po rozmaitych gatunkach muzycznych.
„OFFbaroque” to jej pomysł na zaproszenie muzyki klasycznej do świata nowoczesności, a także potrzeba artystycznego wyrażenia się w połączeniu tych skrajnych gatunków muzycznych.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Kaja Mianowana – wokalistka o niezwykle elastycznym sopranie, aktorka, artystka eklektyczna. Zagrała główne role w wielu znanych produkcjach musicalowych, m.in.: „Upiór w Operze”, „Les Miserables”, „Notre Dame De Paris”, „Miss Saigon”, „Once”, „Love Story”, „Apocrypha”, „Lamaila”. Koncertuje z różnorodnym instrumentarium śpiewając muzykę dawną, sefardyjską, etno oraz pop. Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej. W 2020 r. jako frontmenka i producentka zespołu Mellusya wydała ich debiutancki album „Z serca”. W 2021 r. ukazał się album „World of Orient”, na którym zaśpiewała piosenki z kanonu szeroko pojętej kultury żydowskiej. W 2022 r. wraz z Edytą Krzemień wydała teledysk do singla „Wind Blows” oraz wideoklip do solowego singla „Syrena”.
Szymon Sutor – kompozytor, aranżer, dyrygent. Zdobywca międzynarodowej nagrody Young Talent Award 2023 – konkursu dla młodych twórców muzyki filmowej, a także najważniejszej polskiej nagrody muzycznej Fryderyk 2020 w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku – Jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra”. Laureat IX oraz X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Finalista konkursu kompozytorskiego festiwalu muzyki filmowej „Young Talent Award 2022” w Krakowie. Podwójny laureat gdańskiej „Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020′′. Zdobywca stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury 2018 oraz Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Na swoim koncie posiada wiele kompozycji zarówno na aparat kameralny jak i symfoniczny, w tym czteroczęściową mszę „Missa de Beata Maria Virgine” na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazzowe oraz solistów. Współautor kompozycji „The Lost Seasons” inspirowanej dziełem „The Four Seasons” A. Vivaldiego wykonanej premierowo podczas Szczytu Klimatycznego ONZ 2018 w Katowicach. Kierownik muzyczny oraz dyrygent koncertu symfonicznego „Świat Mistrza Beksińskiego”, którego premiera miała miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2021 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, premierowo wykonano 6-częściową kompozycję „Sine Titulo”, którą Sutor dedykował Beksińskiemu. Zaangażowany w liczne projekty muzyczne, współpracuje z wybitnymi artystami muzyki poważnej, jazzowej oraz rozrywkowej. Zaliczony do grona najlepszych dyplomantów. Kompozytora charakteryzuje swobodne łączenie muzyki poważnej z jazzową, cechujące przedstawicieli trzeciego nurtu. Wszechstronność stylistyczna przekłada się na wielobarwność oraz oryginalność jego muzyki.
Stanisław Łopuszyński – ur. w 1993 w Lille, Francja – klawesynista i pianista, konferansjer, absolwent klasy klawesynu prof. Lilianny Stawarz (umfc), laureat licznych konkursów, działacz społeczny. Wraz ze swoją siostrą Julią tworzy duet harfowo-klawesynowy „Harp&Chords”, a dzięki swoim szerokim zainteresowaniom swobodnie porusza się we wszystkich stylach. Artysta specjalizuje się także w improwizacji (fortepian, klawesyn), aranżacji utworów i piosence aktorskiej. Współtwórca cyklu „Klasycznie niepoważni”, BCA FLASH – Teatr Improv oraz wielu innych. W czerwcu i lipcu 2021 roku zorganizował i zrealizował projekt Zamość-Odessa Tour 2021, podczas którego zagrał 11 charytatywnych recitali i koncertów na terenie Polski, Ukrainy i Mołdawii, a trasę z Zamościa do Odessy przemierzył na rowerze. Od 26 lutego 2022 roku (drugi dzień wojny) działa w Ukrainie realizując transporty humanitarne na terytorium całej Ukrainy od Lwowa przez Kijów, Charków, Dnipro po Donbas (Siewierodonieck, Bachmut, Soledar, Siewiersk i wiele innych). Do września 2022 roku pokonał ponad 60 tysięcy kilometrów transportując pomoc medyczną pożywienie, środki higieniczne i ewakuując ludność.
Patryk Dobosz – perkusista urodzony w Radomiu. Laureat wielu konkursów jazzowych: I nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008); I nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008); specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „Jazz Juniors” (2009); I nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011). Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randym Breckerem, Mike’iem Sternem, Johnem Abercrombie, Jane Monheit, Lucasem Pino, Joelem Frahm, Leni Stern, Karen Edwards, Andym Sheppard, Waynem Escoffery’m, Edem Cherry’m, Amirem Elsaffarem, Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Moniką Borzym, Adamem Pierończykiem, Grzegorzem Nagórskim, Januszem Muniakiem, Maciejem Obarą, Piotrem Wyleżołem, Włodkiem Pawlikiem.
Grafiki Pabla Picassa Q Muzeum Zamojskim
Od dzisiaj w Muzeum Zamojskim w Zamościu będzie można podziwiać grafiki jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów – Pabla Picassa. Wybrane prace tego znanego na całym świecie twórcy zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Picasso: Odsłony dźwięku i ludzkiej duszy”.
– Ta ekspozycja pokazuje, w jaki sposób artysta przedstawiał swoje myśli i uczucia – mówi zastępca dyrektora Muzeum Zamojskiego Kinga Kołodziejczyk. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa będzie prezentowana do 2 lipca, wernisaż rozpocznie się o godz. 16.00.
Z kolei w Zamojskim Domu Kultury spotkanie z cyklu palcem po mapie.
Gościem spotkania będzie Maciej Młynarczyk, który zabiera w podróż do Peru.
Start o godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Wystawa w Galerii Saskiej
W Galerii Saskiej w Lublinie można oglądać wystawę prac Marcina Władyki. Autor ekspozycji jest grafikiem, projektantem i wykładowcą Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To twórca znaków, plakatów, wydawnictw książkowych i albumowych oraz animacji powstających na zlecenie stacji telewizyjnych, teatrów, ale także podmiotów komercyjnych.
Jak mówi artysta – na prezentowanej w Lublinie wystawie znajdziemy wszystko, czym się zajmuje. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Prace Marcina Władyki można oglądać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie do października.
Fot. materiały promocyjne