Przemiany i reakcje jądrowe – to niektóre z zagadnień, z którymi zmierzy się ponad 140 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Promieniotwórczość wokół nas”. Organizuje go UMCS.
– Często przed promieniotwórczością istnieje nieuzasadniony lęk, a towarzyszy nam ona na co dzień – mówi jedna z organizatorek profesor Małgorzata Wiśniewska z Katedry Radiochemii i Chemii Środowiskowej. – Dawkę od promieniotwórczości naturalnej przyjmuje każdy z nas. Co się w niej znajduje? Promieniotwórczość pierwiastków zgromadzonych w glebie, promieniowanie kosmiczne i powoduje ono tworzenie izotopów promieniotwórczych w atmosferze w przyziemnej warstwie litosfery. One oddziałują na nasz organizm. Sami jesteśmy źródłem promieniowania.
– To bardzo ciekawy temat – uważa uczestnik konkursu Jakub Goś z V Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie. – Cały czas jest na topie ze względu na elektrownie jądrową i broń atomową. Jest to dość złożone zjawisko promieniotwórczości, przemian jądrowych, bo to są rzeczy, który nie widać gołym okiem. Według mnie to jest bardzo interesujące.
Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Maria Skłodowska-Curie – niecodzienna biografia” na Wydziale Chemii UMCS.
LilKa / opr. AKos
Fot. pixabay.com / materiał organizatora