Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i wkrótce trafi pod obrady Sejmu – zapowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk. Projekt reguluje m.in. kwestie dotyczące sposobów ostrzegania i powiadamiania o zagrożeniu, zasad przeprowadzania ewakuacji czy też warunków, jakie muszą spełniać schrony i miejsca schronienia.
– Rozpoczniemy w Sejmie prawdziwą debatę, jak chronić w sposób zorganizowany, przemyślany i jak finansować obronę cywilną – mówi poseł Michał Krawczyk. – W marcu 2022 roku została przyjęta przez Sejm ustawa o obronie ojczyzny, która uchyliła przepisy dotyczące organizacji funkcjonowania obrony cywilnej na terytorium Rzeczypospolitej. Obrony cywilnej, czyli mówimy o tych działaniach, które są podejmowane przez różne służby państwa, przez samorząd terytorialny, w sytuacji zagrożenia. Jesienią zeszłego roku natychmiast przystąpiliśmy właśnie do prac nad ustawą o obronie cywilnej i ochronie ludności.
CZYTAJ: Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Podpisał się pod nim poseł z Lubelskiego
Jednym z elementów nowych przepisów będzie wzmocnienie społecznej odporności. Chodzi o przygotowanie społeczeństwa do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Wśród podejmowanych działań projekt przewiduje edukację dla bezpieczeństwa, szkolenia i ćwiczenia, a także społeczne kampanie informacyjne.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. archiwum